Seminarium naukowe - „Pejzaże pamięci prowincji”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 października 2021

W dniach 1-2 października 2021 roku odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe pt. Pejzaże pamięci prowincji. Jego organizatorami były Uralski Uniwersytet Federalny w Jekaterynburgu oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

W trakcie obrad omówiono problemy związane z kształtowaniem i rozwojem krajobrazu pamięci małych miast i wsi, z naciskiem na badanie roli ulokowanych tam muzeów, archiwów i bibliotek. Instytucje te działają na rzecz tożsamości lokalnej i promują interakcję różnych kultur pamięci (m.in.: historycznej, kulturowej, dokumentalnej, społecznej, pokoleniowej). Są punktem przyciągającym i generującym działalność innowacyjną, wnoszącą nową jakość do środowiska lokalnego.

Jednym z prelegentów był kierownik tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, dr Andrzej Wróbel. W wystąpieniu Rola Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim w gromadzeniu i ochronie świadectw historii „małych ojczyzn” ukazał dzieje kierowanej przez niego placówki oraz rolę jaką ona odgrywa w gromadzeniu i zabezpieczaniu materiałów archiwalnych dotyczących historii regionalnej. Seminarium obradowało w dwóch sekcjach: rosyjskiej i polskiej. Obrady sekcji polskiej odbyły się w trybie on-line.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-05
Data publikacji:2021-10-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:210