Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

20 lutego 2023

W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego z lat 1863-1864. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim posiada w swym zasobie wiele ciekawych dokumentów, nawiązujących do przebiegu największego polskiego powstania narodowego w XIX.

Czytaj więcej o: Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

Z zasobu serca… Darczyńcy i archiwum

2 grudnia 2022

6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do trzech najważniejszych „świąt archiwalnych” – obok Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca) oraz Dnia Archiwisty (30 września). W Dniu Darczyńcy naszą wystawą chcemy podziękować wszystkim tym, którzy czerpiąc „z zasobów serca” bezinteresownie gromadzą i przekazują do Archiwów Państwowych unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Czytaj więcej o: Z zasobu serca… Darczyńcy i archiwum

Agresja niemiecka i rosyjska na Polskę

12 września 2022

Jesienią 1939 r. na ziemiach polskich rozegrały się pierwsze akordy dramatu znanego w historii pod nazwą II wojny światowej. Pierwsza z kampanii tej wojny to Kampania Polska 1939 r., podczas której osamotnione Wojsko Polskiego stanęło do walki z agresją niemiecko-słowacką (1 września 1939 r.) oraz rosyjską (17 września 1939 r.). Dziś, w wolnej Polsce, starajmy się pamiętać o Bohaterach, którzy nie zawahali się oddać życia za wolność Polski i Europy.

Czytaj więcej o: Agresja niemiecka i rosyjska na Polskę

Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

29 marca 2022

Po zakończeniu I wojny światowej podstawą krajowej komunikacji w odradzającej się Rzeczpospolitej były połączenia kolejowe. W skali lokalnej przemieszczano się głównie pieszo, korzystano również z różnego rodzajów zaprzęgów konnych. Na kupno samochodu stać wówczas było nielicznych. W miarę rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, oprócz rodzimych firm zaczęły w Polsce pojawiać się przedstawicielstwa zagranicznych koncernów samochodowych. Branża motoryzacyjna w Polsce zaczęła się prężnie rozwijać.

Czytaj więcej o: Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:55878