Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Karnawał „Solidarności” w zbiorach Archiwum Państwowego w Piotrkowie

8 września 2020

W 2020 roku mija 40 lat od czasu, gdy za sprawą Porozumienia Gdańskiego zrodziło się w Polsce powszechne pragnienie wolności. Późniejsze zdarzenia dowiodły, że nie była to jednorazowa wielka feta, ale codzienna, mozolna walka z silnym przeciwnikiem. Powstał wówczas Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był on wyjątkowym ruchem społecznym, który na zawsze odmienił oblicze Polski i Europy. Bez „Solidarności” nie byłoby obecnie wolności – to niepodważalny fakt. W okresie 1980-1981 po raz pierwszy od wielu lat społeczeństwo postanowiło o istotnych dla kraju kwestiach. To wówczas narodziła się lokalna samorządność i został zainicjowany proces budowy społeczeństwa obywatelskiego, który trwa do dzisiaj.

Czytaj więcej o: Karnawał „Solidarności” w zbiorach Archiwum Państwowego w Piotrkowie

Źródła do wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim

12 sierpnia 2020

Niepodległość zawitała do Polski w ostatnich dniach października i pierwszych dniach listopada 1918 r. W końcu tego roku odrodzone państwo polskie obejmowało tylko część ziem polskich, na których faktycznie ustała władza zaborców. W praktyce ograniczało się do Królestwa Polskiego i Galicji. U progu niepodległości kształtująca się na nowo Rzeczypospolita obejmowała zaledwie 140 tys. km2 i liczyła około 14,5 mln ludności. Nie miała ona wówczas jeszcze określonych granic.

Czytaj więcej o: Źródła do wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim

75. rocznica zakończenia II wojny światowej

6 maja 2020

W 2020 r. obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Z tego też powodu zapraszamy wszystkich miłośników historii do zapoznania się z naszą wystawą wirtualną. Ukazuje ona wybór prasy, plakatów, fotografii i dokumentacji związanej z zakończeniem niemieckiej okupacji Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.


Panorama Piotrkowa Trybunalskiego, ok. 1945 r.

Czytaj więcej o: 75. rocznica zakończenia II wojny światowej

Plakaty doby wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921

31 stycznia 2020

Kiedy w lutym 1919 r. w rejonie miasteczka Mosty na Grodzieńszczyźnie doszło do pierwszego kontaktu bojowego oddziałów Wojska Polskiego i Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej, nie przeczuwano że właśnie rozpoczęła się wojna mająca decydujące znaczenie w walce o określenie granic i utrzymanie zaledwie trzy miesiące wcześniej odzyskanej niepodległości przez Polskę. Wojna ta, której kulminacyjna kampania rozegrała się 100 lat temu – w 1920 r., zakończyła się traktatem ryskim w marcu 1921 r. Inaugurując piotrkowskie, archiwalne obchody upamiętniające to jakże ważne wydarzenie, zapraszamy do zapoznania się z wystawą plakatów z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Plakaty doby wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:30756