Konstytucja 3 Maja 1791 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W 2021 r. obchodzimy 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, która weszła w życie w 1789 r.) ustawa zasadnicza, regulująca ustrój państwa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. miało zarówno swój kontekst historyczny, jak również i konsekwencje. Najważniejszą z tych drugich, obecnych i widocznych również i dziś, jest waga tego wydarzenia historycznego dla polskiej świadomości historycznej i narodowej.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, mające swoją siedzibę w mieście bezpośrednio związanym z dziejami polskiego państwa i prawa, podjęło w tym roku wiele inicjatyw mających na celu uhonorowanie wspomnianej rocznicy. Począwszy od wystaw plenerowych i multimedialnych, po obecność w mediach oraz uwzględnienie „konstytucyjnego kontekstu” w planowanych wydarzeniach kulturalnych, pragniemy wyjść naprzeciw wszystkim miłośnikom historii m.in. dzięki prezentowanej Państwu zakładce multimedialnej. Poprzez kolejne, krótkie „encyklopedyczne” wpisy, będziemy prowadzić Was poprzez szerzej rozumiane dzieje dawnego polskiego państwa i prawa, odnosząc wydarzenia i procesy z historii Polski do przykładów zakorzenionych w dziejach naszego regionu. Zapraszamy do wspólnej wędrówki z archiwaliami w tle.

Artykuły

Przejdź do - Mowa posła Adama Kozakowskiego, czyli o niedoli Rzeczypospolitej i mocarstwowej Rosji słów kilka...

Mowa posła Adama Kozakowskiego, czyli o niedoli Rzeczypospolitej i mocarstwowej Rosji słów kilka...

6 września 2021

Wśród druków Sejmu Grodzieńskiego 1793 r. odnaleźć można liczne mowy i głosy poselskie, będące ciekawym materiałem do opisów atmosfery tego sejmu. Oczywiście należy mieć świadomość, iż przy panującej wówczas rozległej rosyjskiej kontroli wszelkie kolportowane sejmowe materiały nie mogły godzić w interesy rosyjskich „opiekunów”. Oto jedna z tych mów.

Czytaj więcej o: Mowa posła Adama Kozakowskiego, czyli o niedoli Rzeczypospolitej i mocarstwowej Rosji słów kilka...
Przejdź do - Rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa i porządku sejmowego w 1793 r.

Rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa i porządku sejmowego w 1793 r.

1 września 2021

Mimo wytężonej pracy agentów, a także praktyki przekupstw i zastraszeń, nadal istniała grupa posłów, którzy jawnie występowali wobec rosyjsko-pruskiej przemocy podczas ostatniego sejmu Rzeczypospolitej. Oczywiście, wszelkie działania podejmowane przez Rosjan miały mieć pozór dobrosąsiedzkiego wsparcia.

Czytaj więcej o: Rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa i porządku sejmowego w 1793 r.
Przejdź do - Traktat polsko-pruski z 1793 r.

Traktat polsko-pruski z 1793 r.

23 sierpnia 2021

Porozumienie prusko-rosyjskie zakładało nie tylko okrojenie terytorialne Polski, która stała się przedmiotem polityki sąsiadów, lecz również wzajemne zabezpieczenie interesów. Widoczne to było podczas Sejmu Grodzieńskiego 1793 r.

Czytaj więcej o: Traktat polsko-pruski z 1793 r.
Przejdź do - Traktat polsko-rosyjski z 1793 r.

Traktat polsko-rosyjski z 1793 r.

16 sierpnia 2021

Obradujący pod rosyjskim nadzorem Sejm Grodzieński (17 czerwca – 23 listopada 1793 r.), miał na celu między innymi prawne zatwierdzenie II rozbioru Polski – czyli utratę kolejnych ziem na rzecz Rosji i Prus. Zachowując pozory legalności, „reżyser” tego tragicznego sejmowego „spektaklu” – rosyjski poseł Jakob Sievers, poprzez zastraszenie i przekupstwo ostatecznie dopiął swego.

Czytaj więcej o: Traktat polsko-rosyjski z 1793 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-19
Data publikacji:2021-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1012