Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Wizyta studyjna  w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów

Wizyta studyjna w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów

5 lipca 2018

W ramach kolejnej wizyty studyjnej piotrkowscy archiwiści tym razem udali się do Warszawy, gdzie odwiedzili Centralne Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przy ulicy Długiej 7. Dzięki uprzejmości Pani mgr Anny Czajki – kierownik CLKA i zatrudnionych tam osób, delegacja w składzie – dr Tomasz Matuszak, mgr Anna Sitarz-Teżyk, mgr Michał Ordak oraz Anetta Czarcińska, zapoznała się z wyposażeniem pracowni jak i realizowanymi aktualnie pracami.

Czytaj więcej o: Wizyta studyjna w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów
Przejdź do - Z wizytą studyjną w Archiwum Państwowym w Białymstoku

Z wizytą studyjną w Archiwum Państwowym w Białymstoku

2 lipca 2018

W dniu 26 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Białymstoku gościli piotrkowscy archiwiści. Delegacja w składzie: dr Tomasz Matuszak, mgr Anna Sitarz-Teżyk, mgr Michał Ordak i Anetta Czarcińska wizytowali oddany do użytku budynek stanowiący nową siedzibę Archiwum Państwowego w Białymstoku. Wizyta studyjna miała na celu zapoznanie się ze wszystkimi kwestiami projektowania i budowy nowoczesnego budynku na potrzeby archiwum oraz rozwiązaniami jakie zastosowano w tym obiekcie. Szczególnie duże wrażenie na piotrkowskich archiwistach zrobiła obsługa obiektu za pomocą urządzeń i programów elektronicznych. Wiedzą na temat zastosowanych technologii oraz całego procesu inwestycyjnego podzielił się osobiście dyrektor dr Marek Kietliński wraz z pracownikami, którym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i prezentację wspaniałego obiektu.

Przejdź do - Podsumowanie konkursu  „Ja i moja Mała Niepodległa Ojczyzna” – Tomaszów Mazowiecki

Podsumowanie konkursu „Ja i moja Mała Niepodległa Ojczyzna” – Tomaszów Mazowiecki

25 czerwca 2018

W dniu 20 czerwca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu  „Ja i moja Mała Niepodległa Ojczyzna”. Przy tej okazji dr Andrzej Wróbel - kierownik tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim wygłosił prelekcję pt.: „Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości”.

Czytaj więcej o: Podsumowanie konkursu „Ja i moja Mała Niepodległa Ojczyzna” – Tomaszów Mazowiecki
Przejdź do - Międzynarodowa konferencja naukowa  w Mikołajowie i Koblewie na Ukrainie

Międzynarodowa konferencja naukowa w Mikołajowie i Koblewie na Ukrainie

24 czerwca 2018

W dniach 7-10 czerwca 2018 r. miały miejsce obrady w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pod hasłem Strategie państw członkowskich czarnomorskiego regionu w przestrzeni geopolitycznej, zorganizowanej w ramach kolejnego 12. Olbian Forum. Głównym organizatorem tego międzynarodowego przedsięwzięcia był Czarnomorski Narodowy Uniwersytet im. P. Mohyły w Mikołajowie, a udział w nim wzięło kilkudziesięciu naukowców reprezentujących różne dyscypliny naukowe, którzy obradowali zarówno w Mikołajowie jak i Koblewie nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej o: Międzynarodowa konferencja naukowa w Mikołajowie i Koblewie na Ukrainie
Przejdź do - III MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM ARCHIWALNE W LUBLINIE

III MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM ARCHIWALNE W LUBLINIE

24 czerwca 2018

W dniu 19 maja 2018 r. w Lublinie miało miejsce III Międzynarodowe seminarium aktualnych problemów archiwistyki i zarządzania dokumentami. Głównymi organizatorami tego wydarzenia były m.in.: Instytut Historii UMCS w Lublinie, Archiwum Państwowe w Lublinie, Oddział IPN w Lublinie oraz Charkowski Narodowy Uniwersytet im. W. Karazina.

Czytaj więcej o: III MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM ARCHIWALNE W LUBLINIE
Przejdź do - Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Odczyt w Tomaszowie Mazowieckim

Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Odczyt w Tomaszowie Mazowieckim

20 czerwca 2018

W roku 2018 obchodzimy 100. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Niepodległość nie była wszak „dana raz na zawsze”. Kolejne miesiące po listopadzie 1918 r. przyniosły wiele trudności i wyzwań na drodze do utrzymania młodej suwerenności. Jednym z nich była wojna polsko-rosyjska z lat 1919-1921.

Czytaj więcej o: Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Odczyt w Tomaszowie Mazowieckim
Przejdź do - Lekcje archiwalne dla piotrkowskiej młodzieży

Lekcje archiwalne dla piotrkowskiej młodzieży

20 czerwca 2018

Mimo, iż wakacje „za pasem”, uczniowie piotrkowskich szkół nie zapominają o nauce. Łącząc przyjemne z pożytecznym, dwie grupy młodzieży miały okazję odwiedzić nasze archiwum zyskując m.in. niecodzienną okazję do zwiedzania magazynu.

Czytaj więcej o: Lekcje archiwalne dla piotrkowskiej młodzieży
Przejdź do - Lekcja archiwalna w przedszkolu „Akademia Malucha 2”

Lekcja archiwalna w przedszkolu „Akademia Malucha 2”

15 czerwca 2018

Czym jest archiwum i czemu „zbieramy” stare dokumenty? Czemu są dla nas takie ważne i jak o nie dbać? Jak stworzyć własne drzewo genealogiczne? Odpowiedzi na te pytania miała grupie najmłodszych piotrkowian dostarczyć lekcja archiwalna z udziałem pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Lekcja archiwalna w przedszkolu „Akademia Malucha 2”
Przejdź do - Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

13 czerwca 2018

W dniu 11 czerwca 2018 r. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyło się zebranie naukowe, któremu przewodniczył zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi dr Maciej Janik. Głównym punktem zebrania był referat pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim mgr. Jacka Łukasika zatytułowany Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia i jego pozostałość aktowa z lat 1973-2015.

Czytaj więcej o: Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów „Na szlakach Niepodległej”

Międzynarodowy Dzień Archiwów „Na szlakach Niepodległej”

11 czerwca 2018

Międzynarodowy Dzień Archiwów corocznie jest doskonałą okazją do podzielenia się ze społeczeństwem wiedzą o działalności i zasobach archiwów państwowych. Każdej edycji popularnego już „MDA” towarzyszy myśl przewodnia wydarzenia. Tym razem Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim święto archiwów zrealizowało pod hasłem „Na szlakach Niepodległej – 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości”.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów „Na szlakach Niepodległej”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:42978