Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Zebranie łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich

Zebranie łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich

19 kwietnia 2019

W dniu 18 kwietnia 2019 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi miało miejsce zebranie Stowarzyszania Archiwistów Polskich – Oddział w Łodzi. Udział w nim wzięli również przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – członkowie SAP.

Czytaj więcej o: Zebranie łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich
Przejdź do - „Druki niezależne w Polsce w latach 1945-1990” – promocja książki w Kaliszu

„Druki niezależne w Polsce w latach 1945-1990” – promocja książki w Kaliszu

12 kwietnia 2019

W dniu 11 kwietnia 2019 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza miała miejsce uroczysta promocja książki pt. „Druki niezależne w Polsce w latach 1945-1990”, wydanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu pod redakcją dr Grażyny Schlender – dyrektor kaliskiego archiwum państwowego.

Czytaj więcej o: „Druki niezależne w Polsce w latach 1945-1990” – promocja książki w Kaliszu
Przejdź do - Konkurs genealogiczny i prelekcja archiwalna w Sulejowie

Konkurs genealogiczny i prelekcja archiwalna w Sulejowie

3 kwietnia 2019

W dniu 1 kwietnia 2019 r. w siedzibie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sulejowie odbyło się podsumowanie III edycji konkursu pt. „Zawodowe drzewo genealogiczne mojej rodziny we współczesnej Europie”. Partnerem wydarzenia było Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Konkurs genealogiczny i prelekcja archiwalna w Sulejowie
Przejdź do - „Roman Tuchowski (1896-1979). Niewygodna biografia”. Odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

„Roman Tuchowski (1896-1979). Niewygodna biografia”. Odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

29 marca 2019

W dniu 28 marca 2019 r. w siedzibie Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Z prelekcją pt. „Roman Tuchowski (1896-1979). Niewygodna biografia” wystąpił dr Andrzej Wróbel, kierownik tomaszowskiego oddziału naszego archiwum.

Czytaj więcej o: „Roman Tuchowski (1896-1979). Niewygodna biografia”. Odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim
Przejdź do - „Kurier” – prelekcje historyczne w piotrkowskim Kinie „Helios”

„Kurier” – prelekcje historyczne w piotrkowskim Kinie „Helios”

29 marca 2019

W marcu 2019 r. na ekrany polskich kin wszedł film pt. „Kurier”. Produkcja w reżyserii Władysława Pasikowskiego opowiada o wojennych losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego – „Kuriera z Warszawy”, który w 1944 r. przybył z Londynu z tajną misją do okupowanej Warszawy w przededniu powstania. Komentarze historyczne do kolejnych seansów filmu głosił dr Maciej Hubka – pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: „Kurier” – prelekcje historyczne w piotrkowskim Kinie „Helios”
Przejdź do - Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi

Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi

7 marca 2019

W związku z przypadającą w 2019 r. 100. rocznicą podpisania „Dekretu o archiwach państwowych i opiece nad archiwaliami” Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową „archiwalną” monetę, której konsultantem merytorycznym ze strony archiwów państwowych jest dr Tomasz Matuszak – Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Na szczeblu krajowym numizmat prezentowany był w dniu 7 lutego 2019 r. w Zamku Królewskim w Warszawie, natomiast w dniu 6 marca 2019 r. jego regionalna odsłona miała miejsce w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi.

Maciej Hubka / Tomasz Matuszak
Czytaj więcej o: Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi
Przejdź do - Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów

Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów

4 marca 2019

W dniu 28 lutego 2019 r. w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Prelekcję pt. „Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów. W 100-lecie niepodległej archiwistyki polskiej” wygłosiła mgr Zofia Zielińska – pracownik AP w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów
Przejdź do - II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa

II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa

20 lutego 2019

W dniach 14-15 lutego 2019 r. w Siedlcach odbyła się druga konferencja naukowa z cyklu „Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze”. Hasło przewodnie konferencji brzmiało: „Archiwa w Polsce: wczoraj - dziś - jutro. 100 lat archiwów państwowych”. Przedsięwzięcie to związane było ze 100-leciem archiwów państwowych, popularyzacją ich działalności i zasobu.

Czytaj więcej o: II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa
Przejdź do - Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

12 lutego 2019

W dniu 8 lutego 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury Filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”. Organizatorami oprócz gospodarza byli: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”
Przejdź do - Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

8 lutego 2019

W dniu 7 lutego 2019 r. – w 100. Rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”, a zarazem 100-lecia działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali piotrkowscy archiwiści.

Czytaj więcej o: Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:65083