Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

12 lutego 2019

W dniu 8 lutego 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury Filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”. Organizatorami oprócz gospodarza byli: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”
Przejdź do - Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

8 lutego 2019

W dniu 7 lutego 2019 r. – w 100. Rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”, a zarazem 100-lecia działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali piotrkowscy archiwiści.

Czytaj więcej o: Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych
Przejdź do - O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

25 stycznia 2019

W dniu 24 stycznia 2019 r. w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Prelekcję pt. „Trudna historia konspiracji na ziemi tomaszowskiej w latach 1939-1945” wygłosił dr Maciej Hubka – pracownik AP w Piotrkowie Tryb.

Czytaj więcej o: O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim
Przejdź do - Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach

Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach

21 grudnia 2018

W dniu 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim gościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobryszycach. Przedmiotem nietypowej lekcji historii był zarówno dzieje i zadania realizowane przez archiwum, jak również informacje o jego zasobie.

Czytaj więcej o: Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach
Przejdź do - "Bracia Stępniewscy po stu latach"

"Bracia Stępniewscy po stu latach"

15 grudnia 2018

W dniu 13 grudnia w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce wykład na temat Bracia Stępniewscy po stu latach. Wygłosił go mgr Zbigniew Milczarek – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: "Bracia Stępniewscy po stu latach"
Przejdź do - Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

15 grudnia 2018

W dniach 9-12 grudnia 2018 r. z wizytą służbową na Ukrainie przebywali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – dr Tomasz Matuszak (dyrektor archiwum), dr Maciej Hubka i mgr Michał Ordak. Delegacja piotrkowskich archiwistów wzięła udział w obradach polsko-ukraińskiej konferencji naukowej oraz prezentacjach wystawy materiałów archiwalnych.

Czytaj więcej o: Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)
Przejdź do - Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

5 grudnia 2018

Coraz bliżej świąteczna przerwa w nauce, a następnie ferie zimowe. Zawsze jest to dogodny czas do zacieśniania więzów rodzinnych – a mogą być to również „więzy rodzinno-archiwalne”. Do podjęcia zaszczytnej funkcji „rodzinnych archiwistów” oraz zainteresowania dziejami rodziny oraz regionu zachęcaliśmy naszych Gości – uczniów Szkoły Podstawowej w Sokołowie.

Czytaj więcej o: Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum
Przejdź do - Wizyta uczniów z Będkowa

Wizyta uczniów z Będkowa

28 listopada 2018

W dniu 28 listopada 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim gościli uczniowie Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Będkowie. Uczniowie klas VI i VII wraz z nauczycielami mieli okazję nie tylko zwiedzić siedzibę archiwum, lecz przede wszystkim poznać jego dzieje, zadania i zasób.

Czytaj więcej o: Wizyta uczniów z Będkowa
Przejdź do - Z Archiwum PT

Z Archiwum PT

22 listopada 2018

W dniu 22 listopada 2018 r. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie zorganizowały wydarzenie, którego uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia siedziby archiwum oraz zapoznania się z okolicznościową prezentacją wybranych archiwaliów. W roli przewodników wystąpili piotrkowscy archiwiści. Krzysztof Łapiński, zastępca dyrektora APPT, przygotował dla zwiedzających prezentację różnorodnych pod względem postaci fizycznej materiałów archiwalnych. Na przykładzie ekspozycji zaaranżowanej w czytelni akt omówione zostały również dzieje zasobu oraz zagadnienia związane z jego udostępnianiem.        

Czytaj więcej o: Z Archiwum PT
Przejdź do - Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie

Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie

22 listopada 2018

W dniu 22 listopada 2018 roku w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce wykład pt. „Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku”, wygłoszony przez prof. dr. hab. Tadeusza Srogosza z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Wydarzenie to wpisuje się w cykl comiesięcznych odczytów współorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:57390