Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Miasta i miasteczka regionu łódzkiego

Miasta i miasteczka regionu łódzkiego

8 grudnia 2017

W dniu 8 grudnia 2017 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się sympozjum Miasta i miasteczka regionu łódzkiego. Stan i perspektywy badawcze. Organizatorem spotkania obok Uniwersytetu był Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych nad Wielokulturową i Wielonarodową Łodzią i Regionem.

Czytaj więcej o: Miasta i miasteczka regionu łódzkiego
Przejdź do - „Polski Niepodległej regionu korzenie” w Piotrkowie Trybunalskim

„Polski Niepodległej regionu korzenie” w Piotrkowie Trybunalskim

5 grudnia 2017

W dniu 5 grudnia 2017 roku w sali audytoryjnej Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filii w Piotrkowie Trybunalskim miały miejsce obrady konferencji zorganizowanej pod hasłem „Polski Niepodległej regionu korzenie”. W programie obrad znalazło się siedem referatów, z których trzy wygłosili przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Adresatami konferencji byli głównie członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: „Polski Niepodległej regionu korzenie” w Piotrkowie Trybunalskim
Przejdź do - Zebranie naukowe siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi

Zebranie naukowe siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi

1 grudnia 2017

W dniu 1 grudnia 2017 roku w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi miało miejsce zebranie naukowe wspólne dla Archiwów Państwowych w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W zebraniu licznie wzięli udział pracownicy obu archiwów.

Czytaj więcej o: Zebranie naukowe siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - W Radomsku o niepodległości

W Radomsku o niepodległości

30 listopada 2017

W dniu 30 listopada 2017 r. w siedzibie Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku miały miejsce obrady konferencji „Polski Niepodległej regionu korzenie”. Spotkanie z historią, zorganizowane przez Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim, adresowane było do szerokiego grona odbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radomsku.

Czytaj więcej o: W Radomsku o niepodległości
Przejdź do - "Na podbój przestworzy..." - odczyt w DOK w Białobrzegach

"Na podbój przestworzy..." - odczyt w DOK w Białobrzegach

30 listopada 2017

W ramach współpracy naszego Archiwum z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Białobrzegach - filią Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie odbył się kolejny wykład z serii „Historie dalekie i bliskie”. W dniu 30 listopada 2017 r na zaproszenie organizatorów, do Tomaszowa Mazowieckiego przybył Tomasz Matuszak, który wygłosił wykład „Na podbój przestworzy..., o balonach, aeronautach itp.”

Czytaj więcej o: "Na podbój przestworzy..." - odczyt w DOK w Białobrzegach
Przejdź do - Wycieczka szkolna w Oddziale w Tomaszowie

Wycieczka szkolna w Oddziale w Tomaszowie

27 listopada 2017

W dniu 27 listopada 2017 roku gościliśmy w progach Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim wycieczkę szkolną z Gimnazjum nr 3 z opiekunem mgr Tomaszem Antczakiem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca archiwisty. Omówiono również sposoby zabezpieczenia akt przed uszkodzeniem oraz tworzenie kopii zabezpieczających - zarówno mikrofilmów i kopii cyfrowych. W magazynie archiwalnym zapoznani zostali z zasobem archiwum, a szczególnie ich zainteresowanie wzbudziły materiały konspiracyjne Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Zawód archiwisty i zasób Oddziału wzbudziły duże zainteresowanie u przybyłych gości.

Przejdź do - Rzecz o Józefie Piłsudskim – Odczyt w Tomaszowie

Rzecz o Józefie Piłsudskim – Odczyt w Tomaszowie

27 listopada 2017

Listopad jest miesiącem, w którym w szczególny sposób przypominamy sobie o Niepodległości Polski i o tych, którzy o tę Niepodległość walczyli. Kluczową z tych postaci jest niewątpliwie Józef Piłsudski, który wykorzystując ogólnoświatową sytuację w okresie Wielkiej Wojny, podjął działania dążące do odrodzenia Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej o: Rzecz o Józefie Piłsudskim – Odczyt w Tomaszowie
Przejdź do - Jubileusz 90-lecia Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Jubileusz 90-lecia Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego

24 listopada 2017

W dniu 24 listopada 2017 r. miały miejsce uroczyste obchody Jubileuszu 90-lecia Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Ta niezwykle zasłużona dla Tomaszowa Mazowieckiego i regionu instytucja na przestrzeni dziewięciu dekad swej działalności zrealizowała wiele cennych inicjatyw kulturalnych i naukowych. Tomaszowskie Muzeum oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim już od wielu lat prowadzą owocną współpracę w zakresie organizacji licznych wystaw, konferencji naukowych, a także wielu innych przedsięwzięć.

Czytaj więcej o: Jubileusz 90-lecia Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego
Przejdź do - „Polski Niepodległej regionu korzenie” – konferencja w Tomaszowie

„Polski Niepodległej regionu korzenie” – konferencja w Tomaszowie

24 listopada 2017

W dniu 24 listopada 2017 r. w Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja pod tytułem „Polski Niepodległej regionu korzenie”, stanowiąc swojego rodzaju inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Sesja zorganizowana została dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tomaszowie w ramach projektu „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” prowadzonego przez Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z prelegentów był dr Andrzej Wróbel – kierownik tomaszowskiego oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: „Polski Niepodległej regionu korzenie” – konferencja w Tomaszowie
Przejdź do - Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

22 listopada 2017

W dniu 21 listopada 2017 roku o godz. 13.00 w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się zebranie naukowe wspólne dla archiwów w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W zebraniu licznie wzięli udział pracownicy obu wymienionych placówek.

Głównym punktem spotkania był referat dr. Andrzeja Wróbla pt. Partie komunistyczne i satelickie w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1945-1990 w świetle pozostałości aktowej przechowywanej w zasobie archiwów państwowych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Prelegent omówił dzieje Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, których akta przechowywane są w wymienionych archiwach. W swoim wystąpieniu dr A. Wróbel zawarł również charakterystykę członków tych partii, skupiając się na Romanie Tuchowskim, czołowym działaczu tomaszowskiej PZPR.

Czytaj więcej o: Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:23084