Z dziejów dawnego rzemiosła i handlu w Piotrkowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

15 czerwca 2021

Piotrków od najdawniejszych czasów w swej historii stanowił lokalne centrum wymiany handlowej. Dane pochodzące z początków XIV wieku, tj. z 1313 i 1318 roku, mówią o licznie organizowanych targach i jarmarkach (co najmniej czterech w ciągu roku), jakie miały miejsce w Piotrkowie.  O dużych obrotach handlowych, jakie były wówczas uzyskiwane świadczy niewątpliwie fakt założenia w 1487 roku cechu kupców.

Od początku istnienia najpierw osady a później miasta, rozwijało się w nim obok handlu również i rzemiosło. Już na przełomie XIII i XIV wieku w Piotrkowie funkcjonowali rzeźnicy, szewcy i piekarze oraz pierwszy w mieście krawiec. Dla części mieszczan, głównie zamieszkujących przedmieścia, jedną z form działalności była uprawa roli. Pozostała część zajmowała się produkcją rzemieślniczą. Z poszczególnych gałęzi ówczesnego przemysłu, najwięcej ludzi zatrudniało browarnictwo.

Produkcja piwa w trybunalskim grodzie miała duży wpływ na rozwój miasta, jego infrastrukturę, rozwój gospodarki i usług. Zjeżdżający do Piotrkowa senatorowie, posłowie sejmowi i deputaci byli klientami karczem i szynków, w których spożywali piotrkowskie piwo, gorzałkę i wino. Popyt na napoje alkoholowe miał bezpośredni związek z rozwojem miasta, co gwarantowały również kolejne przywileje. Sam cech piwowarów założono jednak dopiero 8 sierpnia 1722 roku, kiedy to król August II podpisał dokument powołujący to bractwo do życia. Jako ilustrację prezentujemy Statut Cechu Kupców w Piotrkowie z lat 1487-1659.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Statut Cechu Kupców w Piotrkowie.

    Statut Cechu Kupców w Piotrkowie.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-15
Data publikacji:2021-06-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:513