Jednym z podstawowych problemów przed jakimi piotrkowscy archiwiści stanęli po zakończeniu II wojny światowej, było ustalenie najważniejszych faktów z działalności archiwum w okresie okupacji.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

23 kwietnia 2020

Poszukiwano informacji dotyczących strat i zniszczeń wojennych, wszelkich zmian w zasobie dokonanych przez niemieckie władze okupacyjne oraz wiadomości o ogólnych problemach i zasadach pracy archiwum w latach 1939-1945. Materiałów mówiących o tych zagadnieniach było niewiele. Najważniejsze były sprawozdania i relacje samych archiwistów.

Nieco światła na omawiane zagadnienia rzuca list, jaki w marcu 1946 r. dr Jan Warężak – kierownik archiwum w latach 1940-1944, przesłał do Marii Karbowskiej, prowadzącej w tym czasie usilne prace nad uporządkowaniem prac archiwalnych po trudnych latach okupacji. Przedmiotem wspomnianej korespondencji było sprawozdanie z działalności archiwum w latach 1940-1945, które dr Jan Warężak swego czasu sporządził, a które mimo to nie trafiło ostatecznie do rąk Marii Karbowskiej. Autor listu, będący również w latach okupacji członkiem polskiego ruchu oporu, opuścił Piotrków w 1944 r. zaś czynione przez siebie w tym okresie notatki ukrył… Możliwe, że nie zostały one ujawnione przez niego po 1945 r. również z obawy przed represjami, jakie władze komunistyczne stosowały wobec członków polskiego ruchu oporu.

Niemniej jednak, na czterech kartach przywołanego listu dr J. Warężak w kilku punktach opisuje trudny okres działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, pozostawiając tym samym dla nas cenne źródło informacji historycznych. Zapraszamy do zapoznania się z tym dokumentem.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-23
Data publikacji:2020-04-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:999