O wojnie, wojsku i historii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

15 maja 2016

W dniach 8 i 9 maja 1945 r. III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji przed przedstawicielami armii „Wielkiej Koalicji”. Tym samym zakończyła się II wojna światowa. Ten największy w historii konflikt zbrojny, który pociągnął za sobą dziesiątki milionów ofiar, a także przyczynił się do znaczących przemian na mapie politycznej Europy, jest nie tylko częstym tematem badań naukowych historyków, lecz również motywem dzieł sztuki. Obecnie jedną z form nawiązywania do historii wojny jest ruch odtwórców historii – szerzej rozpoznawalny pod hasłem rekonstrukcji historycznej, zwanej też „żywą historią”. Ta specyficzna forma kultury ma również swoją funkcję edukacyjną. Dzięki obcowaniu z militariami zarówno sami rekonstruktorzy, jak i odbiorcy ich działalności mają okazję do pogłębiania swej wiedzy historycznej.

Między innymi z tego też powodu społeczność szkolna Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wincentego Witosa w Bujnach, zaprosiła na niecodzienną lekcję historii pracowników Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Decyzja o spotkaniu wiązała się również z zainteresowaniem, jakie wzbudziła projekcja filmu pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” – opracowanego przez nasze archiwum w ramach jednego z projektów edukacyjnych, a prezentowanego w szkole w Bujnach w lutym tego roku. Wtedy też powstała koncepcja lekcji historycznej z wykorzystaniem rekwizytów filmowych – mundurów, uzbrojenia i wyposażenia z okresu II wojny światowej.

Delegacja piotrkowskich archiwistów w składzie – dr Tomasz Matuszak (dyrektor), mgr Anna Sitarz-Teżyk oraz mgr Maciej Hubka, spotkała się w dniu 11 maja 2016 r. z uczniami m.in. klas mundurowych (policyjnych i wojskowych), szczególnie zainteresowanych dziejami wojen i wojskowości. Podczas spotkania dr Tomasz Matuszak szczegółowo omawiał historię konstrukcji i wykorzystania poszczególnych elementów wyposażenia wojskowego, natomiast Maciej Hubka naszkicował historyczno-wojskowe dzieje z lat 1939-1945. Spotkanie okazało się ciekawą formułą edukacji historycznej, zwłaszcza w kontekście dziejów regionalnych. Prezentowane militaria natomiast cieszyły się zainteresowaniem młodzieży, która nie na co dzień przecież ma okazję z tak bliska zapoznawać się z tego typu przedmiotami. W taki oto, ciekawy w formie i treści sposób, wiedza o historii i źródłach o niej mówiących ukazała potencjał nietypowych metod edukacji.

Maciej Hubka

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Młodzież w oczekiwaniu na spotkanie z historią

    Młodzież w oczekiwaniu na spotkanie z historią

  • Powiększ zdjęcie Dr Tomasz Matuszak omawiał prezentowane rekwizyty

    Dr Tomasz Matuszak omawiał prezentowane rekwizyty

  • Powiększ zdjęcie Słuchacze z uwagą śledzili prezentację

    Słuchacze z uwagą śledzili prezentację

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-05-15
Data publikacji:2016-05-15
Osoba sporządzająca dokument:Maciej Hubka
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:3046