Wystawy on-line
Artykuły
U progu II wojny światowej – piotrkowskie plakaty
W dniu 1 września 2024 r. przypada 85. rocznica niemieckiej agresji na Polskę, a zarazem wybuchu II wojny światowej. Za pośrednictwem naszej wystawy chcemy zaprezentować wybrane zagadnienia związane z przygotowaniem się Polski do spodziewanej wojny. Plakaty okolicznościowe i informacyjne pozwolą nam wczuć się w tamten trudny czas ostatnich miesięcy pokoju.
Czytaj więcej o: U progu II wojny światowej – piotrkowskie plakaty
Jan Marian Czarnecki – kombatant i jego spuścizna archiwalna
W 2024 r. przypada 96-ta rocznica urodzin Jana Mariana Czarneckiego – rodowitego tomaszowianina, żołnierza Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego po 1945 r. Niniejsza wystawa cyfrowa materiałów archiwalnych ze spuścizny Jana M. Czarneckiego jest zarówno formą prezentacji potencjału archiwów rodzinnych, jak również upamiętnieniem przypadającej w 1944 r. Akcji „Burza”, której 80. rocznicę obchodzimy właśnie w bieżącym roku. Warto z tej okazji ukazywać postaci kombatantów polskiego ruchu oporu.
Jan Marian Czarnecki – kombatant Armii Krajowej i konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Czytaj więcej o: Jan Marian Czarnecki – kombatant i jego spuścizna archiwalnaSłużba Cywilna – ku profesjonalizacji korpusu urzędniczego w przedwojennej Polsce
W dniu 17 lutego 1922 r. Sejm Ustawodawczy odrodzonej po latach zaborów Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o państwowej Służbie Cywilnej. Był to jeden z przełomowych kroków na drodze do krzepnięcia organizacyjnego niepodległej Polski, a zarazem profesjonalizacji korpusu urzędniczego młodego państwa. W dniu 14 kwietnia 2023 r., na pamiątkę wspomnianej ustawy, dzień 17 lutego ustanowiono Dniem Służby Cywilnej. Z tej okazji serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z prezentacją wyboru materiałów archiwalnych, będących formą uhonorowania tegoż dnia, obchodzonego w 2024 r. po raz pierwszy.
Czytaj więcej o: Służba Cywilna – ku profesjonalizacji korpusu urzędniczego w przedwojennej Polsce
Winiety fotograficzne – historia zawarta nie tylko w obrazie
Oglądając fotografie z XIX i początku XX wieku zachwycamy się przede wszystkim postaciami uwiecznionymi na zdjęciach. Doceniamy kunszt wykonania zdjęcia, piękno mody i bogactwo strojów, a także ulotnych chwil zatrzymanych migawką aparatu fotograficznego. Jednak niewiele uwagi poświęcamy winietom fotografii, które są równie ciekawym i nietypowym dziełem sztuki wartym omówienia i zauważenia. Poza samą reklamą atelier fotograficznego widniejącą pod przyklejonym do kartonika zdjęciem, występują różnego rodzaju bogate zdobienia (motywy roślinne, postacie kobiet, złocenia), których celem było zachęcenie do zrobienia sobie wyjątkowej fotografii w tym właśnie zakładzie.
Czytaj więcej o: Winiety fotograficzne – historia zawarta nie tylko w obrazie
Plakaty filmowe, czyli jak zachęcić widza?
Człowiek XXI-ego wieku przyzwyczajony jest już nie tylko do „ruchomego obrazu” – filmu, lecz do multimediów otaczających go zarówno w pracy, jak i w czasie odpoczynku. Wszechobecna grafika komputerowa ukształtowała nowe trendy we wzornictwie użytkowym oraz w sztuce. Z tym większym sentymentem i podziwem oglądamy plakaty z „dawnych czasów”, a tak naprawdę z zaledwie kilku dekad wstecz.
Czytaj więcej o: Plakaty filmowe, czyli jak zachęcić widza?
1 maja – Święto Pracy na plakatach z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Dzień 1-go maja, jako Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, został ustanowiony podczas kongresu II Międzynarodówki Socjalistycznej, odbywającego się w Paryżu w 1889 roku. Wybór tej daty nie był przypadkowy. W myśl inicjatorów święta, upamiętniało ono strajki robotników z Chicago z pierwszych dni maja 1886 roku. Tysiące pracowników wyszły wówczas na ulicę, domagając się godziwych warunków pracy i płacy. Strajki te zostały brutalnie stłumione przez policję. Święto Pracy obchodzono od 1890 roku w wielu krajach całego świata. Organizowane demonstracje i pochody, jako wydarzenia związane z ruchem socjalistycznym często postrzegane były jako rewolucyjne, w związku z czym niepożądane i nietolerowane przez władze państwowe.
Czytaj więcej o: 1 maja – Święto Pracy na plakatach z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie TrybunalskimRozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-12-29 |
Data publikacji: | 2015-12-29 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 66300 |