Jesteś tutaj: Start / 100 lat Archiwum

100 lat Archiwum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Czy wiesz że…
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
obchodzi w 2019 r. jubileusz 100-lecia swej nieprzerwanej działalności?

W ten sposób nasze archiwum jest równolatkiem „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami z dnia 7 lutego 1919 r.” – a zatem i sieci archiwów państwowych w niepodległej Polsce.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim ma bogatą historię, która pisana była przez pokolenia archiwistów na przestrzeni ostatnich stu lat. Rok jubileuszowy skłania do wielu refleksji, zaś dzieje i zasób naszego archiwum stały się kanwą dwóch ważnych przedsięwzięć mających na celu zaprezentowanie dziejowego bogactwa naszego archiwum.

Pierwszym z nich jest publikacja pt. "W 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Księga Jubileuszowa". Jest to bogato ilustrowane wydawnictwo albumowe, wydane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach projektu wydawniczego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Druga z archiwalnych propozycji to prezentacja multimedialna pt. „Archiwariusz Piotrkowski, czyli podróż do źródeł…” będąca cyfrową opowieścią o bogatej historii piotrkowskiego archiwum. Powstała ona w wyniku realizacji projektu edukacyjnego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do podróży w czasie, prezentując wybrane wydarzenia i postaci z dziejów naszego archiwum.

Zatem – czy wiecie, że…?

Artykuły

Przejdź do - Sto lat minęło, jak jeden dzień…

Sto lat minęło, jak jeden dzień…

8 października 2020

W ubiegłym roku Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, jako równolatek sieci archiwów państwowych w Niepodległej Polsce, obchodziło jubileusz swego 100-lecia. W 101 roku działalności kontynuowaliśmy opowieść o wiekowym archiwum poprzez przypominanie wybranych przykładów z dziejów i działalności APPT. Dziś ostatnia z nich… nie jako pożegnanie, lecz jako zachęta do pozostania z nami! Jeszcze więcej ciekawych przedsięwzięć szykujemy na przyszłość!

Czytaj więcej o: Sto lat minęło, jak jeden dzień…
Przejdź do - Historia regionalna i nie tylko…

Historia regionalna i nie tylko…

22 września 2020

Jedną z płaszczyzn funkcjonowania Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim jest szeroko pojęta działalność wydawnicza. Każdego roku archiwum wydaje kolejne książki których autorami i redaktorami są pracownicy naszego archiwum.

Czytaj więcej o: Historia regionalna i nie tylko…
Przejdź do - „Szkło bolesne...”, czyli historyczno-archiwalne obchody 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

„Szkło bolesne...”, czyli historyczno-archiwalne obchody 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

15 września 2020

Wydarzenia wojny i okupacji z lat 1939-1945 stanowią nie tylko ważny element historii Polski, lecz również często wspominane są podczas różnego typu wydarzeń o charakterze rocznicowym. Dziś pragniemy przypomnieć, jak wyglądały obchody 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przy okazji możemy pochwalić się długoletnią współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ujeździe.

Czytaj więcej o: „Szkło bolesne...”, czyli historyczno-archiwalne obchody 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej
Przejdź do - Śmierć niemieckiego generała

Śmierć niemieckiego generała

10 września 2020

10 września 1939 r. opodal wsi Dęborzeczka na ziemi opoczyńskiej zabity został jeden z dwóch niemieckich generałów, którzy polegli podczas Kampanii Polskiej 1939 r. Śmierć „Kata Śląska” wiązała się ze zjawiskiem tzw. partyzantki powrześniowej i początków kształtowania się konspiracji na ziemi opoczyńskiej.

Czytaj więcej o: Śmierć niemieckiego generała
Przejdź do - Bohaterowie Września 1939 r. w materiałach archiwalnych

Bohaterowie Września 1939 r. w materiałach archiwalnych

8 września 2020

W dniach 8/9 września 1939 r., oddziały polskiej Armii „Prusy” po zaciętych walkach w rejonie Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki, maszerowały ku przeprawom na Wiśle. Trasa odwrotu, znaczona walkami z podążającymi ich tropem oddziałami niemieckimi, wiodła m.in. przez Drzewicę i las Parchowiec. Świadectwa tych walk znajdują się w zasobie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Bohaterowie Września 1939 r. w materiałach archiwalnych
Przejdź do - Obrona przeciwlotnicza Piotrkowa w 1939 r.

Obrona przeciwlotnicza Piotrkowa w 1939 r.

3 września 2020

Przyglądając się dziejom II wojny światowej, a szczególnie Kampanii Polskiej 1939 r., często skupiamy się bezpośrednio na przebiegu walk, marginalizując etap przygotowań wojennych. O tym, jakie decyzje i działania podejmowały władze lokalne w obliczu wojennego zagrożenia, dowiedzieć się można m.in. dzięki materiałom archiwalnym z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Obrona przeciwlotnicza Piotrkowa w 1939 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-31
Data publikacji:2019-01-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:24126