Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

22 listopada 2017

W dniu 21 listopada 2017 roku o godz. 13.00 w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się zebranie naukowe wspólne dla archiwów w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W zebraniu licznie wzięli udział pracownicy obu wymienionych placówek.

Głównym punktem spotkania był referat dr. Andrzeja Wróbla pt. Partie komunistyczne i satelickie w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1945-1990 w świetle pozostałości aktowej przechowywanej w zasobie archiwów państwowych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Prelegent omówił dzieje Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, których akta przechowywane są w wymienionych archiwach. W swoim wystąpieniu dr A. Wróbel zawarł również charakterystykę członków tych partii, skupiając się na Romanie Tuchowskim, czołowym działaczu tomaszowskiej PZPR.

Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której przedstawiono przykłady dokumentacji wytworzonej przez wymienione partie.

Następnie głos zabrał dr Tomasz Matuszak, który zrelacjonował przebieg konferencji pt. Metodyka i standardy opracowania archiwalnego. Rzeczywistość i potrzeby. Następnie omówił wizytę w Konsulacie Generalnym RP w Łucku i Państwowym Archiwum Obwodu Rówieńskiego, które dotyczyło wzajemnej współpracy na niwie archiwalnej oraz obrad I Siedleckich Spotkań Archiwoznawczych pt. Archiwalia i zbiory nieznane, zapomniane, niechciane – Siedlce.  Informacje o nich można znaleźć w naszej Kronice wydarzeń.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-22
Data publikacji:2017-11-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:736