VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

12 września 2022

W dniach 7-9 września 2022 r. w Łodzi miał miejsce VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich. Cykliczna impreza organizowana co pięć lat jest wielkim świętem środowiska archiwalnego, łącząc archiwistów państwowych, zakładowych oraz kręgi akademickie związane z edukacją archiwalną.

Tegoroczny VIII PZAP pod hasłem „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”, który odbywał się w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173, zorganizowany został przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Uczestnicy VIII PZAP mieli możliwość udziału w czterech problemowych blokach tematycznych: „Prawo archiwalne”; „Wartościowanie dokumentacji”; „Archiwa życia codziennego” i „Informacja-nośnik-pamięć”, podczas których prezentowane były wystąpienia licznych referentów. Uzupełnieniem oferty zjazdowej była sesja posterowa, w ramach której pojedyncze osoby i zespoły badawcze prezentowały swój dorobek (łącznie zaprezentowano 12 posterów). Obrady poprzedzało siedem warsztatów obejmujących zagadnienia od konserwacji archiwaliów począwszy poprzez zarządzanie dokumentacją tradycyjną i elektroniczną, a na czasopismach archiwalnych kończąc. Dla chętnych organizatorzy przygotowali również bogatą ofertę wycieczek po mieście Łodzi, wystawy tradycyjne w miejscu obrad, jak i stoiska promocyjne firm zajmujących się digitalizacją i zabezpieczaniem archiwaliów. Równie bogata była oferta prezentująca wydawnictwa sieci Archiwów Państwowych. Ciekawym wydarzeniem był Hyde Park, prowadzony przez Ryszarda Wojtkowskiego – zastępcę Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, poświęcony dyskusji nad nowym prawem archiwalnym – wyrażonym w formie dyskusji prezentującej oczekiwania i potrzeby środowiska.

Otwarcia VIII PZAP dokonali dr Paweł Pietrzyk – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Kazimierz Jaroszek – prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. W VIII PZAP liczny udział wzięli archiwiści reprezentujący sieć archiwów państwowych. Wśród nich znaleźli się dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i dr Andrzej Wróbel – kierownik Oddziału APPT w Tomaszowie Mazowieckim. Dr Tomasz Matuszak w dniu 8 września 2022 r. w bloku „Informacja-nośnik-pamięć” był moderatorem I panelu „Budowa systemu informacji archiwalnej a gromadzenie i metodyka opracowania archiwaliów”. Dla odmiany w III panelu tego bloku „Pamięć oderwana od nośnika, czyli o procesach digitalizacji materiałów archiwalnych oraz o nowych funkcjach archiwów”, Tomasz Matuszak wygłosił referat nt. „Tradycyjne funkcje – nowe formy realizacji. O bieżących zadaniach archiwów państwowych i nie tylko…”. Dr Tomasz Matuszak podczas zebrania Sekcji Edukacji Archiwalnej SAP, został wybrany na kolejną kadencję do zarządu tej sekcji.

W dniach 9-10 września 2022 r. po zakończeniu VIII PZAP, miał miejsce XVI Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Dr Tomasz Matuszak był jednym z dwóch przewodniczących Zjazdu, zaś dr Andrzej Wróbel jednym z dwóch sekretarzy. W wyniku wyborów nowych władz, prezesem SAP na kolejną kadencję został kol. Andrzej Jabłoński. Nowym władzom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Dr Tomasz Matuszak podczas wystąpienia

  Dr Tomasz Matuszak podczas wystąpienia

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy Bloku informacja - nośnik pamięci

  Uczestnicy Bloku informacja - nośnik pamięci

 • Powiększ zdjęcie Oferta wydawnicza

  Oferta wydawnicza

 • Powiększ zdjęcie Oferta wydawnicza

  Oferta wydawnicza

 • Powiększ zdjęcie Prezydium XVI KZD SAP

  Prezydium XVI KZD SAP

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy XVI KZD SAP

  Uczestnicy XVI KZD SAP

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-09-12
Data publikacji:2022-09-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:145