Listopadowe spotkanie z historią - Akt 5 listopada

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 listopada 2016

Listopad, jako miesiąc zadumy, skłania nas ku rozważaniom nie tylko o naszych przodkach, ale też o historii - o utracie i odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Wyzwolenie spod panowania zaborców od pokoleń było głównym celem wielu Polaków, a wybuch Wielkiej Wojny stanowił ku temu wyjątkową okazję. Podnoszona wówczas na arenie międzynarodowej kwestia tzw. sprawy polskiej znalazła swój wyraz m.in. w Akcie 5 listopada z 1916 roku, którego ogłoszenie ma w tym roku okrągłą - 100. rocznicę.

Stąd też w ramach czwartkowych odczytów organizowanych wspólnie przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i PTH Koło w Tomaszowie Mazowieckim, poproszony o wygłoszenie prelekcji został dr Aleksy Piasta - archiwista, historyk, pracownik APPT, znawca tematyki I wojny światowej. Spotkanie odbyło się 17 listopada br. i zgromadziło wielu zainteresowanych.

Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawił drogę do niepodległości, jaką przebyły zarówno polskie organizacje polityczne, jak i oddziały wojskowe walczące w wojskach zaborców. Choć ich nadrzędnym celem było odzyskanie suwerenności, byli początkowo gotowi zgodzić się na większą autonomię. Powstała w toku wojny sytuacja międzynarodowa spowodowała wzrost aktywności Polaków w polityce światowej. Przejawem tych działań były próby wpływania na polityków mocarstw mogących pomóc w odbudowie suwerennej Polski. Ich efektem było m.in. ogłoszenie 5 listopada 1916 roku przez cesarzy Niemiec i Austro-Węgier aktu, którego głównym założeniem było utworzenie po wojnie niepodległego państwa polskiego na ziemiach zaboru rosyjskiego, złączonego stałym sojuszem z państwami centralnymi. Na drugim biegunie działań  znajdował się Roman Dmowski. Przebywając na zachodzie Europy, wśród państw Ententy agitował na rzecz Polski. Te z kolei zaprotestowały ogłoszonemu aktowi, a rząd rosyjski, poparty przez Wielką Brytanię i Francję, ogłosił rozporządzenie podobne w treści. W Królestwie Polskim akt 5 listopada przyczynił się do powstania będących organami władzy zwierzchniej Tymczasowej Rady Stanu i później Rady Regencyjnej, która 11 listopada 1918 roku przekazała zwierzchnią władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Inauguracja spotkania i zapoznanie z prelegentem

    Inauguracja spotkania i zapoznanie z prelegentem

  • Powiększ zdjęcie Nie sposób pominąć roli J. Piłudskiego

    Nie sposób pominąć roli J. Piłudskiego

  • Powiększ zdjęcie Na spotkanie licznie przybyła młodzież tomaszowskich szkół średnich

    Na spotkanie licznie przybyła młodzież tomaszowskich szkół średnich

  • Powiększ zdjęcie Sprawa kluczowa - co w tym akcie było?

    Sprawa kluczowa - co w tym akcie było?

  • Powiększ zdjęcie Po spotkaniu - jak przechowywane są archiwalia?

    Po spotkaniu - jak przechowywane są archiwalia?

  • Powiększ zdjęcie Zasób archiwum to cenne źródło wiedzy o przodkach

    Zasób archiwum to cenne źródło wiedzy o przodkach

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-11-17
Data publikacji:2016-11-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:5047