Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość. Katalog wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

9 października 2020

„Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość” – katalog wystawy, red. T. Matuszak, A. Piasta, M. Hubka, Piotrków Trybunalski 2020, ss. 12.

Każdy z nas ma własną historię… Tworzymy ją codziennie, a ślady po naszych dokonaniach – tj. treść korespondencji, zdjęcia czy różnego rodzaju dokumenty – tworzą nasze własne archiwum. Archiwa Rodzinne Niepodległej to ogólnopolski projekt prowadzony przez archiwa państwowe przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasza wystawa, przygotowana w oparciu o materiały zgromadzone właśnie w archiwach rodzinnych, ma na celu ukazanie potencjału informacyjnego i wartości historycznej tego, co zawodowi archiwiści nazywają „niepaństwowym nieewidencjonowanym zasobem archiwalnym”, a my wszyscy właśnie archiwami rodzinnymi. Czasem rodowe zbiory i kolekcje trafiają do zasobu archiwów państwowych i tam objęte wieczystą troską kolejnych pokoleń archiwistów, mogą służyć całemu społeczeństwu.

Śledząc plansze wystawy zastanówmy się nad tym, czy aby przypadkiem i w naszych domowych zbiorach nie znajdują się nieco może i zapomniane, choć bezcenne i zasługujące na troskę dokumenty rodziców, dziadków, pradziadków… Warto mieć na uwadze, że zabezpieczenie tych dokumentów jest również formą szacunku dla życia naszych przodków. Zapraszamy do obejrzenia katalogu ekspozycji i podjęcia wyzwania – roli rodzinnego archiwisty.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-10-09
Data publikacji:2020-10-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:3896