Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty

10 lutego 2021

Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty, pod red. Jarosława Cielebona i Macieja Hubki, Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski – Ujazd 2020, ss. 172, ISBN 978-83-942655-3-3 (GOK), ISBN 978-83-054227-0-6 (APPT).

Ważną przesłanką do opracowania naszego wydawnictwa był motyw regionalny. Wielkie historie mają zawsze swoje korzenie i związki z dziejami małych ojczyzn. W 2018 r. Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe wraz z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowały ogólnopolską konferencję naukową, której idea nawiązywała do postaci Lucjana Malcza – bajończyka pochodzącego z okolic Ujazdu. Historia życia i walki jednego tylko oficera stała się osią, wokół której historycy, muzealnicy i archiwiści z kilku ośrodków zbudowali wspólną narrację o udziale Polaków w I wojnie światowej, walkach o niepodległość i granice oraz źródłach archiwalnych i muzealnych. Szeroko zakrojone kwerendy, obszerna baza źródłowa i wielowątkowa analiza literatury zaowocowały podjęciem wyzwania przeniesienia idei konferencji na papier, a tym samym opracowania publikacji naukowej prezentującej zarówno najnowszy stan badań, jak również mającej poważny walor źródłoznawczy. Na kartach kolejnych artykułów prześledzić można zarówno barwne opisy dokonań „bajończyków i innych”, jak również uzyskać cenne wskazówki bibliograficzne i wzmianki źródłoznawcze. Czytelnik może również intuicyjnie wyodrębnić rysujący się w strukturze publikacji podział na artykuły o charakterze narracyjnym oraz te, których głównym założeniem jest prezentacja bezcennej, choć niestety często mało znanej nawet historykom bazy źródłowej.

 

Nakład wyczerpany.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty, pod red. Jarosława Cielebona i Macieja Hubki, Piotrków Trybunalski – Ujazd 2020.

  Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty, pod red. Jarosława Cielebona i Macieja Hubki, Piotrków Trybunalski – Ujazd 2020.

 • Powiększ zdjęcie Strona tytułowa

  Strona tytułowa

 • Powiększ zdjęcie Spis treści 1

  Spis treści 1

 • Powiększ zdjęcie Spis treści 2

  Spis treści 2

 • Powiększ zdjęcie Fragment przedmowy

  Fragment przedmowy

 • Powiększ zdjęcie Fragment przedmowy

  Fragment przedmowy

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-10
Data publikacji:2021-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2572