"Archiwum, Archiwalia, Archiwiści" - Międzynarodowy Dzień Archiwów, 9 czerwca 2020 r.

4 czerwca 2020

"Archiwum, Archiwalia, Archiwiści"

Międzynarodowy Dzień Archiwów, 9 czerwca 2020 r.

Międzynarodowy Tydzień Archiwów, 8-14 czerwca 2020 r.

Afisz 

 

 

Drodzy miłośnicy archiwów, archiwaliów oraz dziedzictwa historycznego i kulturowego utrwalonego w materiałach archiwalnych!

Z okazji świętowanego w dniu 9 czerwca 2020 r. Międzynarodowego Dnia Archiwów, a także Międzynarodowego Tygodnia Archiwów (8-14 czerwca 2020 r.) życzymy Wam satysfakcji i pomyślności w rozwijaniu swych archiwalnych i historycznych pasji. W związku z tym, wychodząc naprzeciw hasłu wspomnianych wydarzeń - Empowering Knowledge Societies – pragniemy wesprzeć Was w budowaniu wiedzy, a przede wszystkim świadomości archiwalnej. W nietypowych, trudnych warunkach naszej codzienności związanej z wpływem pandemii, tym razem zapraszamy do cyfrowej podróży po dziejach i zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zapraszamy!

 

 

DZIEJE ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w 2019 r. obchodziło Jubileusz 100-lecia swojej działalności. Funkcjonujące od 1919 r. piotrkowskie archiwum należy do najstarszych archiwów państwowych w niepodległej Polsce. Jako równolatek państwowej sieci archiwalnej, a także najstarsze archiwum państwowe na terenie województwa łódzkiego, już ponad 100 lat gromadzimy, przechowujemy, zabezpieczamy, opracowujemy i udostępniamy bezcenne źródła historyczne do dziejów naszego miasta i regionu. Od lat prowadzimy ożywioną działalność edukacyjną, popularyzatorską, naukową i wydawniczą. Do jej efektów należą również innowacyjne, filmowe efekty projektów zrealizowanych przez nas przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 film1

„Archiwariusz Piotrkowski, czyli podróż do źródeł...” (2019) – poznaj dzieje Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. PREMIERA INTERNETOWAfilm2
„Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” (2015) – fabularno-dokumentalny film ukazujący trudne realia, panujące po zakończeniu II wojny światowej. ZOBACZ TU

Materiał prezentujemy w związku z 75. Rocznicą zakończenia II wojny światowej. Film powstał w oparciu o materiały archiwalne z naszego zasobu.

Pozostając w historycznym klimacie naszego archiwum – przeżyjmy to jeszcze raz! Czyli jak świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów w ostatnich latach?

XII Międzynarodowy Dzień Archiwów (2019) - „NIE SZUKAJ – ZNAJDŹ W ARCHIWACH! Nowa odsłona serwisu szukajwarchiwach.gov.pl”
MDA2019

  

XI Międzynarodowy Dzień Archiwów (2018) - „Na szlakach Niepodległej – 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości”

mda2

X Międzynarodowy Dzień Archiwów (2017) - „Tajniki konspiracji piotrkowskiej. W 75. Rocznicę powołania Armii Krajowej”

IX Międzynarodowy Dzień Archiwów (2016) - „Piotrkowskie tchnienie X Muzy”

 

 

ZASÓB ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

 

Współczesny – „cyfrowy świat” pozwala na penetrowanie zasobów archiwów państwowych za pośrednictwem Internetu, a szczególnie poprzez portal szukajwarchiwach.gov.pl

My jednak pragniemy zachęcić Was do techniki łączącej postać tradycyjną z multimedialną innowacyjnością. Specjalnie z okazji tegorocznego MDA zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami on-line. Nasze prezentacje dotyczą dwóch ważnych, historycznych rocznic obchodzonych w tym roku – 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz 75. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dodatkowo zachęcamy do nieodpłatnego pobrania wersji elektronicznych naszych wydawnictw, które zawierają kopie cyfrowe materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

wystawa1

„75. rocznica zakończenia II wojny światowej” – WYSTAWA WIRTUALNA

 

 

WYSTAWA2

 „Plakaty doby wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921” – WYSTAWA WIRTUALNA

 

 W 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Księga Jubileuszowa,

pod red. Tomasza Matuszaka, Piotrków Trybunalski 2019.
ZOBACZ TU

 

Tomasz Matuszak, Dzieje Piotrkowa Trybunalskiego w źródłach archiwalnych, Piotrków Trybunalski 2017.

ZOBACZ TU

 

 

 

ARCHIWUM PANDEMII A.D. 2020

 Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Udokumentujmy wspólnie ten szczególny czas, w którym żyjemy. Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”. 

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI

 

 

Archiwum Pandemii: „Czasy zarazy” w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919-1921 - WYSTAWA WIRTUALNA

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-04
Data publikacji:2020-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2813