Noc Muzeów 2020… inna niż wszystkie – 16 maja 2020 r.

15 maja 2020

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny bierze udział w wydarzeniu o ugruntowanej już w tradycji – Nocy Muzeów, jako partner wydarzenia przygotowywanego przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Będzie to „noc inna niż wszystkie” ponieważ odbędzie się wirtualnie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą archiwalną ofertą.

plakat

Nasze wirtualne stanowisko nawiązuje do przypadającej w tym roku 190. Rocznicy nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego (1830-2020), jak również do 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zapraszamy zatem do obejrzenia dwóch unikalnych archiwalnych nagrań filmowych dotyczących dziejów Tomaszowa Mazowieckiego i Spały, zapoznania się z naszymi wystawami on-line, skorzystania z możliwości pobrania pliku pdf z bogato ilustrowanym katalogiem naszej „niepodległościowej” wystawy, czy też wirtualnego zapoznania się z działalnością punktu konsultacyjnego akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020”.

Owocnego zwiedzania!

Dobranoc!

 

 NOCNE KINO Z ARCHIWUM

screen1
Jeden dzień wakacji w Domu Wychowawczym na terenie Rezydencji Prezydenta RP w Spale. Lato 1938. [Film niemy]
Obejrzyj TUTAJ

W lesie za budynkiem Zajazdu w Spale stała willa Zygmunta Wielopolskiego – hrabiego zarządzającego Spałą w czasach carskich. Później w latach 1927-1939 był to zakład wychowawczy dla sierot założony z inicjatywy Michaliny Mościckiej i Aleksandry Piłsudskiej. Inicjatywę podjęła w 1926 roku Aleksandra Piłsudska, która udostępniła dawny pałacyk Wielopolskich. W Domu Wychowawczym przebywały dzieci w wieku 7-14 lat, głównie weteranów z wojny 1920 r. Dom powszechnie nazywany był „Bursą w Spale”. Kierowniczką została Maria Szczawińska, nadzór sprawowała Maria Nagórna – początkowo sekretarka prezydentowej Mościckiej, później, gdy ta została drugą żoną Mościckiego rolę tę przejęła Maria Rymuzówna. Ze względu na patronkę w postaci Prezydentowej zagraniczne firmy przesyłały do bursy owoce cytrusowe, słodycze, odzież dziecięcą. Zapewniano transport samochodowy, organizowano wycieczki do miejsc niedostępnych dla innych zwiedzających. M. Mościcka wielokrotnie odwiedzała bursę. Film wykonany został przez wychowawcę Kazimierza Drozdowskiego i jest jedynym tego rodzaju dokumentem życia wychowanków Bursy. Na filmie przedstawione są: staw w Spale, zabawy nad wodą, zajęcia sportowe, jeden z posiłków, ale przede wszystkim scenka rodzajowa przygotowana przez dzieci – potyczka Indian z kowbojami.

 

 film 2

Rodowód. Film dokumentalny o historii Zakładów Włókien Chemicznych Chemitex-Wistom w Tomaszowie Mazowieckim, 1980 r.

Obejrzyj TUTAJ

Film dokumentalny został zrealizowany na zlecenie Zakładów Włókien Chemicznych Chemitex-Wistom w Tomaszowie Mazowieckim przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Warszawie z okazji obchodów Dnia Chemika. Materiał ukazuje rodowód historyczny tomaszowskich zakładów włókien sztucznych od XIX w. po lata 80-te. XX w.

 

STREFA WYSTAWIENNICZA - 190 LAT MIASTA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO (1830-2020)

 

Wystawa on-line - Tomaszów Mazowiecki jako osada

Na wystawie zaprezentowano wybór dokumentów prezentujących najstarszy okres dziejów Tomaszowa Mazowieckiego. Archiwalia te zaczerpnięte zostały z zespołów: Akta miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Zbioru Kartograficznego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi niżej dokumentami.

 

Wystawa on-line - Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

Na wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim pragniemy przybliżyć walkę Tomaszowian o wolność i niepodległość, kształtowanie się polskich władz miasta, życie polityczne oraz trudną sytuację gospodarczą i aprowizacyjną miasta u progu niepodległości.

 

 katalog1

Katalog wystawy "Trudne drogi do Niepodległości" - plik do pobrania

Trudne drogi do Niepodległości. Katalog wystawy, oprac. Aleksy Piasta, Maciej Hubka, Piotrków Trybunalski 2018, ss. 12.

Wystawa pt. „Trudne drogi do Niepodległości” opracowana została przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Akcja "Archiwum Pandemii A.D. 2020"

Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Udokumentujmy wspólnie ten szczególny czas, w którym żyjemy. Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”.

 

Zapoznaj się ze szczegółami już dziś!

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-15
Data publikacji:2020-05-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1939