Liga Kobiet Pogotowia Wojennego w Piotrkowie. Sprawozdania z działalności w latach walk o niepodległość i granice 1914-1921

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 stycznia 2022

Liga Kobiet Pogotowia Wojennego w Piotrkowie. Sprawozdania z działalności w latach walk o niepodległość i granice 1914-1921, oprac. Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Maciej Hubka, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2021, ss. 220, ISBN 978-83-954227-5-1.

W zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się zespół archiwalny o nazwie Liga Kobiet Pogotowia Wojennego w Piotrkowie. Mimo swych relatywnie niewielkich rozmiarów, dokumenty w nim zgromadzone stanowią ważne źródła historyczne nie tylko do dziejów legionowego Piotrkowa, lecz też w kontekście badań nad postawami społeczeństwa polskiego w okresie walk o niepodległość i granice […] Zasadniczą część niniejszej książki stanowią sprawozdania piotrkowskiego koła Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, ukazujące jej działalność w latach 1914–1921. Materiały te zostały wytypowane podczas kwerendy, odczytane i przepisane oraz poddane opracowaniu na potrzeby wydawnictwa. Zespół autorski postanowił ograniczyć ingerencję w substancję tych materiałów do niezbędnego minimum po to, aby nie utraciły one swego wyjątkowego klimatu i charakteru. Rezygnując z komentarzy w przypisach bezpośrednio przy każdym z dokumentów, część źródłową poprzedzono obszernymi komentarzami historycznymi i archiwalnymi – ukazującymi szerszy kontekst historyczny, zarówno na płaszczyźnie dziejów Piotrkowa, jak i przez pryzmat zarysu historii piotrkowskiej organizacji Ligi.

 Cena - 40 PLN

 W sprawie zakupu zapytania prosimy kierować na adres e-mail: kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Front okładki książki

  Front okładki książki

 • Powiększ zdjęcie Strona tytułowa

  Strona tytułowa

 • Powiększ zdjęcie Spis treści - strona 1

  Spis treści - strona 1

 • Powiększ zdjęcie Spis treści - strona 2

  Spis treści - strona 2

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-01-24
Data publikacji:2022-01-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:2958