Klęska Wielkiej Armii i okupacja rosyjska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 października 2021

Siły zbrojne Księstwa Warszawskiego brały aktywny udział w militarnych poczynaniach Cesarza Francuzów. Polacy dzielili z sojusznikami trudy obozowe, smak zwycięstwa i gorycz porażki.

W 1812 r. rozpoczęła się zakrojona na niespotykaną dotąd skalę operacja wojsk francuskich – inwazja na Rosję. Bazą wyjściową dla Wielkiej Armii były m.in. tereny Księstwa Warszawskiego, co z kolei przyniosło społeczeństwu wielkie wyzwanie ekonomiczne – wyżywienie ogromnej liczby żołnierzy. Co należy podkreślić ważnym elementem Wielkiej Amii był jej V Korpus – zwany „korpusem polskim” – dowodzony przez księcia Józefa Poniatowskiego i liczący ok. 36 tysięcy żołnierzy.

Zimowa wyprawa i stosowana przez dowództwo rosyjskie strategia uchylania się od walnej rozprawy wraz z niszczeniem wszelkich zasobów mogących zasilić armię francuską (tzw. „taktyka spalonej ziemi”) przyniosły efekty. Wyniszczone wojska francuskie podjęły odwrót w ciężkich warunkach zimowych, a w ślad za nimi podążały nierozbite oddziały rosyjskie. Wejście Rosjan na ziemie Księstwa Warszawskiego oznaczało rozpoczęcie rosyjskiej okupacji. W tym czasie Piotrków stał się czasową siedzibą i jednym z etapów ewakuacji władz księstwa, podążających za odchodzącymi na zachód jednostkami napoleońskimi. Ślady tamtych trudnych dni odnaleźć można też w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-27
Data publikacji:2021-10-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1002