Chwała Oręża Polskiego – 1809 rok

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 października 2021

Na historię Polski XIX wieku przyzwyczajeni jesteśmy patrzeć nie tylko z perspektywy rozbiorów, ale też głównie z punktu widzenia kończących się klęskami powstań. Smutny pejzaż martyrologii narodowej nie jest wszak pozbawiony i jasnych punktów. Pamięć o nich powinniśmy pielęgnować w szczególny sposób.

W 1809 r. rozegrała się wojna polsko-austriacka, będąca jednym z konfliktów szerszej perspektywy wojen europejskich epoki napoleońskiej. Istniejące od niespełna dwóch lat Księstwo Warszawskie stanęło w obliczu inwazji wojsk austriackich. Na domiar złego, na terenie księstwa stacjonowała jedynie część jego sił zbrojnych oraz pomniejsze, sojusznicze oddziały saskie. Na czele tych sił stał książę Józef Antoni Poniatowski, kuzyn byłego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego, doświadczony oficer i jeden z bohaterów wojny z 1792 r.

Kampania 1809 r., bohaterska bitwa pod Raszynem (19 kwietnia 1809 r.) i zuchwały manewr na Galicję (kosztem oddanej Austriakom stolicy) spowodowały, że strona polska wojnę… wygrała. Powstrzymani pod Raszynem i ośmieszeni manewrem galicyjskim przeciwnicy padli ofiarą zmysłu strategicznego tak niedocenianego do dziś polskiego dowódcy. Doceniał to jednak Napoleon, w którego armii za darmo marszałkowskich szlifów się nie otrzymywało.

Książe Józef Poniatowski, polski generał i marszałek Francji, bez wątpienia należał do najwybitniejszych polskich dowódców w dziejach. Smutne dziedzictwo skompromitowanego stryja (króla-targowiczanina) i przedwczesna śmierć podczas bitwy narodów pod Lipskiem (1813 r.) spowodowały, że autor zwycięstwa z 1809 r. zalicza się raczej do postaci „zapomnianych”. Pamiętajmy więc, że po 1809 r. kolejne zwycięstwo oręża polskiego w wojnie wydarzyło się dopiero w roku 1920.

 Ilustracja – portret księcia Józefa Poniatowskiego (źródło: Wikipedia).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Portret księcia Józefa Poniatowskiego

    Portret księcia Józefa Poniatowskiego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-20
Data publikacji:2021-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1105