Uroczyste piotrkowskie obchody 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. – silne wątki archiwalne

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 maja 2021

W tym roku obchodzimy 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza była nie tylko kamieniem milowym w dziejach polskiego państwa i prawa, lecz również pamięć o Konstytucji okazała się niezwykle ważnym elementem polskiej świadomości historycznej i narodowej. Zwłaszcza ten drugi aspekt był widoczny w okresie zaborów oraz walk o odzyskanie utraconej u schyłku XVIII niepodległości. Zapraszamy do zapoznania się z serwisem mediów ukazującym piotrkowskie obchody rocznicowe z silnym, archiwalnym akcentem w postaci trzech wystaw.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w związku z wyżej opisanymi obchodami było autorem i partnerem w sumie trzech wystaw. Pierwsza z nich - „Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Dzieje państwa i prawa z piotrkowskiej perspektywy”, w wersji elektronicznej opublikowana została na stronie archiwum, będąc formą zapowiedzi kolejnych przedsięwzięć. W formie tradycyjnej natomiast piotrkowscy archiwiści opracowali we współpracy z Urzędem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego bogatą, liczącą dwadzieścia cztery barwne plansze wystawę pt. „Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r.” prezentowaną w Parku im. Jana Pawła II (przy ul. J. Słowackiego). Trzecia z wystaw pt. „Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa”, prezentowana w formie sześciu plansz zainstalowanych na ogrodzeniu Klasztoru OO Bernardynów, opracowana została w partnerstwie z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Poniżej prezentujemy Państwu serwis mediów dotyczących wspomnianych inicjatyw.

 

O Konstytucji 3 Maja 1791 r., wystawie multimedialnej i obchodach rocznicowych na antenie tomaszowskiego Radia FaMa mówił dr Maciej Hubka (AP w Piotrkowie Tryb.)

 

TV Piotrków - "Informacje Piotrkowskie", 30.04.2021 r.

 

"Konstytucja 3 Maja na tle dziejów Piotrkowa" - artykuł z relacją video na portalu www.epiotrkow.pl

 

TV Piotrków - "Informacje Piotrkowskie" - wydanie okolicznościowe, 3.05.2021 r.

 

Materiał okolicznościowy zrealizowany przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Informację o przedsięwzięciach okolicznościowych archiwum emitowano również w serwisach informacyjnych piotrkowskiego Radia Strefa FM.

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-06
Data publikacji:2021-05-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2518