W 1918 r. Piotrków został siedzibą dowództwa Okręgu Wojskowego, w wyniku czego formowano „Piotrkowski Pułk Okręgowy”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

22 kwietnia 2020

Z końcem października 1918 r. Piotrków stał się siedzibą jednego z piętnastu Okręgów Wojskowych, zorganizowanych na terenach podległych wówczas Radzie Regencyjnej. Do zadań postawionych przed Okręgiem Wojskowym nr VI w Piotrkowie należało jak najszybsze zorganizowanie oddziału piechoty o nazwie „Piotrkowski Pułk Okręgowy”.

Głównym organizatorem, a następnie pierwszym dowódcą tego oddziału był płk Jan Rządkowski – wywodzący się z armii rosyjskiej, który zanim pojawił się w Piotrkowie przeszedł szlak bojowy z I Korpusem Polskim w Rosji. Ten doświadczony oficer stanął przed trudnym zadaniem sformowania w krótkim czasie oddziału, który dał początek późniejszemu 26 pułkowi piechoty i zapisał piękną kartę w wojnie polsko-rosyjskiej 1919-1921.

 Skąd w Piotrkowie na przełomie 1918 i 1919 r. można było znaleźć dostateczną liczbę rekrutów do nowo formowanego pułku? Pochodzili oni z trzech głównych środowisk, co przełożyło się również na obsadę kadrową kolejnych trzech batalionów. W I batalionie piechoty znaleźli się Polacy, służący wcześniej w stacjonującym u schyłku „Wielkiej Wojny” w Piotrkowie 100 cieszyńskim pułku piechoty (armii austro-węgierskiej), a także żołnierze piotrkowskiej Komendy Wojsk Polskich mjr. Oskara Brezanego. Dowódcą I batalionu został kpt. Edward Wolf. II batalion powstał w oparciu o członków piotrkowskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej – dowódca baonu został kpt. Leopold Endel-Ragis. III batalion zaś utworzyli „Peowiacy” radomszczańcy wraz z polskimi żołnierzami z rozbrojonych jednostek okupacyjnych – dowódcą baonu został rtm. Józef Ludwikowki.

 Swoją ostateczną nazwę – 26 pp – oddział otrzymał 10 grudnia 1918 r., licząc wówczas 95 oficerów i 1935 szeregowych, co w tym czasie było znaczącym kadrowo osiągnięciem. Oddział zapasowy tegoż pułku, służący do jego uzupełniania, stacjonował w Piotrkowie do wiosny 1919 r., kiedy to jego miejsce zajęły elementy 2 pp Legionów. W zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zachowały się dokumenty Dowództwa 26 Pułku Piechoty w Piotrkowie, których przykład prezentujemy jako ilustrację.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-22
Data publikacji:2020-04-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1553