Uroczyste podsumowanie roku jubileuszowego Rozprzy i promocja książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25 marca 2016

Jak mówi stare przysłowie: „wszystko, co dobre – szybko się kończy”. Stąd też z dużą liczbą miłych wspomnień, w siedzibie rozpierskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II odbyło się w dniu 18 marca 2016 r. uroczyste podsumowanie Jubileuszu 950-lecia Rozprzy. Jednym z patronów honorowych jubileuszu, jak również aktywnym uczestnikiem szeregu imprez kulturalnych z nim związanych było Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki owocnej współpracy z Gminą Rozprza udało się za pośrednictwem wspomnianych wydarzeń – spotkań, prelekcji, rekonstrukcji historycznych – w sposób barwny i aktywny promować wiedzę o dziejach niegdysiejszego kasztelańskiego grodu. Spotkaniom z historią towarzyszyły również prezentacje multimedialne i wystawy, prezentujące dzieje miejscowości i gminy w świetle materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Godnym podsumowaniem historycznych i archiwalnych wątków była promocja książki wydanej wspólnie przez Gminę Rozprza i Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Publikacja pt. „Dzieje Rozprzy w źródłach archiwalnych. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim”, autorstwa piotrkowskich archiwistów: dr. Tomasza Matuszaka, dr. Aleksego Piasty i Macieja Hubki, jest edycją źródeł łączącą tradycję z nowoczesnością. Oprócz rozdziałów dotyczących historii Rozprzy, a także dziejów naszego archiwum i charakterystyki jego zasobu pod kątem badań regionalnych, publikacja zawiera również nośnik cyfrowy. Na dysku DVD zapisano kopie cyfrowe ponad stu dokumentów, ukazujących historię tytułowej miejscowości i jej mieszkańców. Opracowana przez archiwistów i historyków, przy wielkim wsparciu Władz Gminy Rozprza, dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców, zwłaszcza środowisku młodzieży szkolnej oraz miłośnikom dziejów swej małej ojczyzny. W swym założeniu ma również promować gminę poprzez wiedzę o jej barwnej historii, a także ukazywać bogactwo i potencjał badawczy zasobu naszego archiwum.

W programie jakże uroczystego dnia znalazły się także prezentacje efektów badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego na terenie rozpierskiego grodziska, okolicznościowe przemówienia oraz występy artystyczne młodzieży. Chciałoby się rzec – „przeżyjmy to jeszcze raz!”, co jest możliwe dzięki naszej fotorelacji… a także wspólnie wydanej publikacji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie W oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości

    W oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości

  • Powiększ zdjęcie Oto książka właśnie…

    Oto książka właśnie…

  • Powiększ zdjęcie Sala gimnazjum zapełniła się uczestnikami spotkania

    Sala gimnazjum zapełniła się uczestnikami spotkania

  • Powiększ zdjęcie W imieniu autorów publikację omawiał dr Tomasz Matuszak

    W imieniu autorów publikację omawiał dr Tomasz Matuszak

  • Powiększ zdjęcie Nie zabrakło również wątków archeologicznych

    Nie zabrakło również wątków archeologicznych

  • Powiększ zdjęcie Uroczystości uświetniła artystyczna aranżacja młodzieży

    Uroczystości uświetniła artystyczna aranżacja młodzieży

  • Powiększ zdjęcie Uroczystości uświetniła artystyczna aranżacja młodzieży

    Uroczystości uświetniła artystyczna aranżacja młodzieży

  • Powiększ zdjęcie Archiwiści znaleźli się w gronie osób uhonorowanych okolicznościowymi medalami

    Archiwiści znaleźli się w gronie osób uhonorowanych okolicznościowymi medalami

  • Powiększ zdjęcie Autorzy i ich dzieło

    Autorzy i ich dzieło

  • Powiększ zdjęcie Miła pamiątka

    Miła pamiątka

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-03-25
Data publikacji:2016-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:5602