O Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu w łódzkiej prasie okresu międzywojnia

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 marca 2017

Podczas kolejnego spotkania współorganizowanego przez tomaszowski oddział APPT oraz Koło PTH dr inż. Jerzy Skoracki wygłosił odczyt pt. Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu w latach 20. i 30. (w świetle prasy łódzkiej). Wydarzenie to odbyło się 16 marca 2017 r.

Prelegent swoje wystąpienie rozpoczął od historii pojawienia się i szybkiego wzrostu produkcji włókien sztucznych, w tym sztucznego jedwabiu, w XIX wieku. Jednym z zakładów produkujących ten materiał była powstała w 1911 roku z inicjatywy Feliksa Wiślickiego i Michała Hertza Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu, która w krótkim czasie stała się największym przedsiębiorstwem w Tomaszowie. Wytwarzany w niej jedwab trafiał na rynki całej ówczesnej Europy, jednak rozwój TFSJ przerwała I wojna światowa, a ponowną produkcję rozpoczęto w 1920 roku.

Z początkowego okresu istnienia fabryki brak jest informacji o niej w prasie tomaszowskiej, stąd też konieczność sięgnięcia do czasopism wydawanych w okresie międzywojennym w stolicy województwa – m.in. do „Głosu Porannego”. Prasa ta nadawała niekiedy swoim informacjom sensacyjne tytuły, jak np.: „Bezgraniczna konsumpcja” sztucznego jedwabiu, odgrywając w ten sposób rolę propagandową. Informowano również o kontaktach i konfliktach z zagranicznymi firmami angielskimi, niemieckimi, włoskimi, o zwiększaniu produkcji poszczególnych firm. Prasa służyła głównie propagowaniu krajowej produkcji, przede wszystkim ze względu na narastający w latach 30-tych ekspansjonizm niemiecki również w dziedzinie włókien sztucznych.

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Kuluarowe rozmowy z prelegentem

  Kuluarowe rozmowy z prelegentem

 • Powiększ zdjęcie Czas na omówienie postaci założycieli TFSJ

  Czas na omówienie postaci założycieli TFSJ

 • Powiększ zdjęcie Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

  Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

 • Powiększ zdjęcie Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

  Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

 • Powiększ zdjęcie Podsumowanie prelekcji

  Podsumowanie prelekcji

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-03-17
Data publikacji:2017-03-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:5420