IV Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

29 maja 2023

W dniach 25-26 maja 2023 r. w Siedlcach miały miejsce obrady ogólnopolskiej konferencji naukowej. IV Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze przebiegały pod hasłem przewodnim – „Zbiory, spuścizny, kolekcje w archiwach i poza archiwami”. W wydarzeniu aktywny udział brali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Organizatorami konferencji były – Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach. Myśl przewodnia sympozjum spotkała się z szerokim odzewem zarówno w środowisku Archiwów Państwowych, jak i w kręgach uniwersyteckich. W dwudniowym programie obrad znalazło się ponad pięćdziesiąt referatów z całej Polski. Wszystkie one poświęcone były różnym aspektom szeroko pojętych zbiorów, kolekcji i spuścizn.

Podczas drugiego dnia obrad trzy referaty wygłosili pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dr Andrzej Wróbel – kierownik tomaszowskiego Oddziału archiwum, zaprezentował temat „Zbiory z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim jak źródła do badań z zakresu regionalistyki”. Następnie dr Olga Gaidai wystąpiła z referatem pt. „Dziennik jako źródło przekazu czasu i przestrzeni na przykładzie kolekcji dokumentów Wacława Strońskiego”. Z kolei wystąpienie dr. Macieja Hubki nosiło tytuł „Rozproszone dziedzictwo. Źródła do dziejów ruchu oporu doby II wojny światowej na ziemi piotrkowskiej”. Wszystkie trzy wystąpienia bezpośrednio odnosiły się do zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, ukazując potencjał badawczy i popularyzatorski wybranych materiałów archiwalnych. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów konferencji, referaty wygłoszone podczas obrad mają być opublikowane drukiem w ramach serii wydawniczej „Światy Archiwalne”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-05-29
Data publikacji:2023-05-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:350