Rzecz o Józefie Piłsudskim – Odczyt w Tomaszowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 listopada 2017

Listopad jest miesiącem, w którym w szczególny sposób przypominamy sobie o Niepodległości Polski i o tych, którzy o tę Niepodległość walczyli. Kluczową z tych postaci jest niewątpliwie Józef Piłsudski, który wykorzystując ogólnoświatową sytuację w okresie Wielkiej Wojny, podjął działania dążące do odrodzenia Rzeczypospolitej.

Omówienia postaci Józefa Piłsudskiego podjął się prof. UŁ dr hab. Przemysław Waingertner podczas odczytu w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim. Zatytułowany „Romantyczna realpolityk. Geniusz tragiczny – rzecz o Józefie Piłsudskim” wykład odbył się w dniu 27 listopada 2017 r., gromadząc licznie zainteresowanych pasjonatów historii oraz młodzież tomaszowskich szkół – I Liceum Ogólnokształcącego oraz II LO, a także Gimnazjum nr 3.
Prof. Waingertner w swoim wystąpieniu wyjaśnił, że romantyzm tytułowego bohatera polegał na dążeniu do Niepodległości – marzenia wielu Polaków, a jego realizm na osiąganiu celów, jakie przed sobą stawiał. Właściwie oceniał bieżące wydarzenia, co zapobiegało przelewaniu krwi przez żołnierzy Legionów Polskich, którzy mieli tworzyć struktury wojskowe przyszłej Rzeczypospolitej, zamiast oddać życie za Ojczyznę.
Miał świadomość, że nie odzyskano niepodległości na zawsze i trzeba będzie jej bronić. Ukazywał to w polityce zagranicznej, gdzie wykorzystywał dogodne momenty, doprowadzając do paktu do nieagresji z Niemcami i Rosją, a także poprzez wzmacnianie armii, nad którą miał kontrolę jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych oraz minister spraw wojskowych. Zabrakło jednak godnego Piłsudskiego następcy, a jago współpracownicy nie stanęli na wysokości zadania. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy chętnie wzięli udział w dyskusji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-27
Data publikacji:2017-11-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:773