O Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu w łódzkiej prasie okresu międzywojnia

17 marca 2017

Podczas kolejnego spotkania współorganizowanego przez tomaszowski oddział APPT oraz Koło PTH dr inż. Jerzy Skoracki wygłosił odczyt pt. Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu w latach 20. i 30. (w świetle prasy łódzkiej). Wydarzenie to odbyło się 16 marca 2017 r.

Prelegent swoje wystąpienie rozpoczął od historii pojawienia się i szybkiego wzrostu produkcji włókien sztucznych, w tym sztucznego jedwabiu, w XIX wieku. Jednym z zakładów produkujących ten materiał była powstała w 1911 roku z inicjatywy Feliksa Wiślickiego i Michała Hertza Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu, która w krótkim czasie stała się największym przedsiębiorstwem w Tomaszowie. Wytwarzany w niej jedwab trafiał na rynki całej ówczesnej Europy, jednak rozwój TFSJ przerwała I wojna światowa, a ponowną produkcję rozpoczęto w 1920 roku.

Z początkowego okresu istnienia fabryki brak jest informacji o niej w prasie tomaszowskiej, stąd też konieczność sięgnięcia do czasopism wydawanych w okresie międzywojennym w stolicy województwa – m.in. do „Głosu Porannego”. Prasa ta nadawała niekiedy swoim informacjom sensacyjne tytuły, jak np.: „Bezgraniczna konsumpcja” sztucznego jedwabiu, odgrywając w ten sposób rolę propagandową. Informowano również o kontaktach i konfliktach z zagranicznymi firmami angielskimi, niemieckimi, włoskimi, o zwiększaniu produkcji poszczególnych firm. Prasa służyła głównie propagowaniu krajowej produkcji, przede wszystkim ze względu na narastający w latach 30-tych ekspansjonizm niemiecki również w dziedzinie włókien sztucznych.

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Kuluarowe rozmowy z prelegentem

  Kuluarowe rozmowy z prelegentem

 • Powiększ zdjęcie Czas na omówienie postaci założycieli TFSJ

  Czas na omówienie postaci założycieli TFSJ

 • Powiększ zdjęcie Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

  Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

 • Powiększ zdjęcie Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

  Najważniejszym elementem wytąpienia były artykuły prasowe

 • Powiększ zdjęcie Podsumowanie prelekcji

  Podsumowanie prelekcji

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-03-17
Data publikacji:2017-03-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:4613