Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

29 marca 2022

Po zakończeniu I wojny światowej podstawą krajowej komunikacji w odradzającej się Rzeczpospolitej były połączenia kolejowe. W skali lokalnej przemieszczano się głównie pieszo, korzystano również z różnego rodzajów zaprzęgów konnych. Na kupno samochodu stać wówczas było nielicznych. W miarę rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, oprócz rodzimych firm zaczęły w Polsce pojawiać się przedstawicielstwa zagranicznych koncernów samochodowych. Branża motoryzacyjna w Polsce zaczęła się prężnie rozwijać.

Coraz więcej samorządów zaczęło otwierać linie komunikacji autobusowej, zarówno w obrębie granic miasta, jak i połączenia międzymiastowe. W czerwcu 1929 roku Rada Miejska w Piotrkowie po zapoznaniu się z ofertami i przeliczeniu kosztów, podjęła uchwałę o uruchomieniu miejskiej komunikacji autobusowej. Decyzję tą motywowano wielkością miasta i oddaleniem dużych zakładów przemysłowych od centrum. Uchwałę przesłano do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do akceptacji.

W listopadzie 1929 roku władze wojewódzkie odrzuciły uchwałę. Decyzję uzasadniono ówczesnym, niekorzystnym stanem finansowym miasta i ryzykiem poważnych strat związanych z tym przedsięwzięciem. Zaproponowano możliwość utworzenia przez Magistrat komunikacji miejskiej w porozumieniu z prywatnym przedsiębiorcą. Urząd Wojewódzki bez przeszkód wydał wówczas  koncesję na taką działalność.          

Na naszej wystawie prezentujemy plany, rysunki i inne materiały reklamowe dotyczące zarówno samych podwozi, jak i całych autobusów i omnibusów. Pochodzą one z ofert nadesłanych w sprawie tworzenia w latach 1929-1930 w Piotrkowie pierwszej miejskiej komunikacji autobusowej. Na zapytanie magistratu swoje oferty nadesłały wówczas największe firmy motoryzacyjne. Polskich producentów reprezentowały Zakłady Mechaniczne „Ursus” oraz „Polski Fiat”. Swoje oferty przesłali również producenci ze Stanów Zjednoczonych: Buick i Oldsmobil, Ford, Mack Trucks. Z producentów europejskich oferty zgłosili Austro Fiat, Saurer, Mercedes-Benz, Henschel, i wiele innych. Przedstawiciele firm nadsyłali różnego rodzaju materiały, od wnikliwych wyliczeń przez fotografie, do szczegółowych planów pojazdów włącznie.

 

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-03-29
Data publikacji:2022-03-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:2162