Między wyzwoleniem, a wolnością. Wystawa pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

11 maja 2021

W holu siedziby Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim osoby odwiedzające naszą instytucję mogą zapoznać się z wystawą planszową ukazującą okoliczności zakończenia II wojny światowej i kształtowania realiów społeczno-politycznych po 1945 r. Poprzednio prezentowana wystawa – „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”, wyrusza w drogę do Tomaszowa Mazowieckiego.

Od wielu lat Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi intensywną działalność wystawienniczą. Opracowywane przez nas wystawy tematyczne ukazują bogactwo dziejów regionu przez pryzmat materiałów archiwalnych. Planszowe wystawy mobilne, ekspozycje multimedialne, czy też bardziej tradycyjne formy prezentacji źródeł archiwalnych są wartościowym merytorycznie i przyjmowanym z entuzjazmem przez naszych partnerów elementem wielu wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich. Z tego też powodu w podróż do Tomaszowa Mazowieckiego wyrusza wystawa planszowa pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”, aby cieszyć oko i rozbudzać pasje archiwalne uczestników Nocy Muzeów. Wydarzenie przygotowywane przez Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim organizowane jest w partnerstwie z naszym archiwum. Już dziś zapraszamy do udziału w tomaszowskiej imprezie, polecając też zapoznanie się z katalogiem wspomnianej wystawy dostępnym on-line na naszej stronie internetowej. Wystawa wraz z katalogiem opracowane zostały w ramach programu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Tym samym w holu siedziby Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim pojawiła się nowa ekspozycja, po raz pierwszy prezentowana w nowej siedzibie archiwum. Jest to wystawa pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”. Ekspozycja ta ukazuje trudne realia, jakie panowały w naszym regionie po zakończeniu II wojny światowej i w pierwszych latach powojennej Polski. Zmiana historyczno-archiwalnej aranżacji naszego holu właśnie w miesiącu maju wiąże się też z kolejną, siedemdziesiątą szóstą rocznicą zakończenia II wojny światowej. Zapraszamy również do obejrzenia filmu fabularno-dokumentalnego opracowanego przez nasze archiwum, a dotyczącego tamtych wydarzeń.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-11
Data publikacji:2021-05-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1340