W okresie II wojny światowej piotrkowscy archiwiści pilnie śledzili działania władz okupacyjnych w zakresie przewożenia materiałów archiwalnych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

11 października 2019

W okresie II wojny światowej los polskiego dziedzictwa narodowego – w tym również materiałów archiwalnych – był zagrożony ze względu na decyzje i działania władz okupacyjnych. Pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie dołożyli w tym czasie wszelkich możliwych starań w celu zabezpieczenia informacji o stanie zasobu archiwum, w którym to dochodziło do znaczących zmian w wyniku prowadzonej przez Niemców akcji przewożenia piotrkowskich akt do Poznania i Katowic.

Wydarzenia te miały miejsce w latach 1941-1943, zaś informacja o nich zawarta jest w wykazie, którego pierwszą stronę Państwu prezentujemy. Proces wydzielania z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie akt przeznaczonych do wywiezienia nadzorowany był przez personel niemiecki. Pomimo żywych protestów polskich archiwistów, niemieckie władze okupacyjne przeprowadziły swe zamiary, choć Polacy starali się ocalić jak najwięcej bezcennych materiałów m.in. dezinformując okupantów, czy też prowadząc inne możliwe w tych trudnych warunkach działania (np. opieszałość w wykonywaniu prac, etc.). Ogólnie w omawianym okresie z Piotrkowa do Poznania wywieziono 23 558 jednostek archiwalnych (j.a.), zaś do Katowic – 1103 j.a. W kolejnych miesiącach do Piotrkowa trafiły okresowo akta z Archiwum Państwowego w Lublinie. Co warto zaznaczyć, transport akt w warunkach wojennych w sposób szczególny narażał je na zniszczenie (np. w wyniku bombardowania składów kolejowych), dopełniając tym samym skali zagrożenia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-11
Data publikacji:2019-10-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1695