Zakłady Hilarego Landsberga w Tomaszowie - odczyt

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 czerwca 2017

Kolejny odczyt zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 29 czerwca 2017 r. w siedzibie tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego. Tym razem z prelekcją Historia Zakładów H. Landsberga w Tomaszowie Mazowieckim wystąpił historyk, regionalista, autor opracowań naukowych z zakresu historii gospodarczej Tomaszowa Mazowieckiego mgr Paweł Chwaliński. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił dzieje fabryki od powstania w 1857 r. do wybuchu II wojny światowej w 1939 r.

Prelegent podkreślił, że w pierwszych latach istnienia fabryki składała się z kilku, a następnie kilkunastu ręcznych krosien. Początkowo nie miała własnych hal produkcyjnych, dzierżawiła budynek, w którym umieszczonych było kilka ręcznych warsztatów. Dopiero budowa nowoczesnego zakładu na przełomie lat 70. i 80. XIX  wieku zmieniła ten stan rzeczy. Szybki rozwój przedsiębiorstwa wiązał się głównie z wprowadzeniem przez władze carskie nowej polityki celnej oraz budową linii kolejowej Dęblin – Tomaszów – Koluszki.  P. Chwaliński zauważył, że o szybkości rozwoju fabryki świadczy wzrost zatrudnienia, które w 1892 r. wynosiło 215, a dwa lata później już 300 robotników. Autor szczegółowo i dokładnie przedstawił kolejne etapy rozbudowy fabryki. Zaznaczył, że jej rozwoju nie zakłóciła śmierć założyciela - Hilarego Landsberga w 1898 r. P. Chwaliński w wystąpieniu ukazał wartość produkcji w poszczególnych latach, sytuację w latach kryzysów gospodarczych, przedstawił dokładnie wyposażenie techniczne i strukturę kapitałów fabryki. Przybliżył również zebranym przekształcenie zakładów w spółkę akcyjną.

Na zakończenie referent stwierdził, że omawiany okres 1857-1939 działalności zakładów charakteryzował się produkcją różnorodnych wyrobów, w coraz lepszych gatunkach. Podkreślił, że fabryka była pierwszym zelektryfikowanym zakładem w Tomaszowie oraz omówił zasługi rodziny Landsbergów w powstaniu Fabryki Sztucznego Jedwabiu w Tomaszowie.

Referat wywołał ożywioną dyskusję, a licznie zgromadzeni słuchacze nagrodzili prelegenta gromkimi brawami.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-06-30
Data publikacji:2017-06-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:4778