Piotrków Sejmowy – spacer po historii Piotrkowa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 maja 2017

Obecna nazwa Piotrkowa Trybunalskiego nawiązuje bezpośrednio do dziejów najwyższego sądu dla szlachty przedrozbiorowej Polski – Trybunału Koronnego. W dziejach miasta poczesne miejsce zajmuje jednak okres „sejmowy”. To właśnie w Piotrkowie w roku 1493 obradował pierwszy w dziejach polskiego parlamentaryzmu dwuizbowy sejm walny. Począwszy od tej daty, do roku 1567, Piotrków wielokrotnie był miejscem obrad sejmów, co wydatnie wpłynęło na rozwój miasta i życie jego mieszkańców.

To właśnie tym zagadnieniom poświęcony był spacer historyczny „Piotrków Sejmowy”, współorganizowany przez Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, który odbył się w dniu 6 maja 2017 r. W rolę przewodnika po mieście i jego historii wcielił się Maciej Hubka, pracownik naszego archiwum. Wraz z liczną grupą miłośników dziejów Piotrkowa, odbył on podróż w czasie i przestrzeni, omawiając zarówno ogólne dzieje polskiego parlamentaryzmu, jak i rolę i miejsce Piotrkowa w kształtowaniu się i funkcjonowaniu przedrozbiorowych sejmów.

Uczestnicy spaceru, odwiedzili m.in. Wielką Wieś – czyli tereny znajdujące się na przełomie XV i XVI w. poza murami miasta, w okolicy zamku króla Zygmunta I Starego. W tamtych czasach opodal murów miejskich znajdowało się ponad trzydzieści rezydencji możnowładców biorących udział w obradach senatu oraz izby poselskiej. Kolejne etapy wydarzenia mieściły się już w obrębie piotrkowskiego starego miasta, tj. w pobliżu kościoła farnego, czy też piotrkowskiego rynku. W niepowtarzalnej atmosferze zabudowy historycznego centrum miasta omawiano zarówno przebieg obrad sejmowych, jak i zagadnienia gospodarczego rozwoju miasta, którego liczba ludności w okresie obrad sejmów znacznie wzrastała.

Podczas spaceru nie zabrakło też odwołań do zasobu Archiwum Państwowego w Piotrowie Trybunalskim, w którym odnaleźć można materiały dotyczące przewodniej tematyki wydarzenia. Z zainteresowaniem spacerowiczów spotkała się publikacja naszego archiwum pt. „Conventa et Parlamenta. Studia i szkice z dziejów parlamentaryzmu”, która ukazała się w 2015 r. pod redakcją dr. Tomasza Matuszaka. Na jej kartach znalazły się artykuły dotyczące zarówno źródeł archiwalnych, jak i tematyki podejmowanej podczas piotrkowskich sejmów.

Wspólny spacer był również doskonałą okazją do refleksji w kontekście tegorocznego Jubileuszu 800-lecia Piotrkowa, w ramach którego nasze archiwum jest organizatorem i partnerem wielu wydarzeń kulturalnych. Wszystkim uczestnikom spaceru dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zapraszając do obejrzenia fotorelacji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-06
Data publikacji:2017-05-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:2856